Po masakrze w Dallas, podczas której snajper z rasistowskich pobudek zabił pięciu policjantów i ranił siedmiu innych, konflikt rasowy powrócił ze zdwojoną siłą. Atmosferę najbardziej rozgrzał amerykański polityk, Joe Walsh, pobudzając do rasistowskiej walki zarówno białych jak i czarnych. 

Były amerykański kongresmen z Partii Republikańskiej zamieścił na Twitterze wpis, który wywołał potężną burzę. Większość osób krytykowała jego podejście do tematu, aczkolwiek znalazła się spora grupa, która powieliła jego wypowiedź i zgodziła się z jej przekazem. To wywołało falę rasizmu, która popłynęła zarówno ze strony białych, jak i czarnych.

– To już wojna. Uważaj Obama, uważajcie gnojki z Black Lives Matter. Prawdziwa Ameryka idzie po was – napisał na Twitterze.

Walsh usunął wpis, ale jego echo szeroko odbija się w mediach społecznościowych. Usunął pewną granicę i otworzył bramy rasizmu, który rozlał się z obu stron. Rozpaliły się liczne dyskusje, które obfitowały w rasistowskie treści, zarówno ze strony białych jak i czarnych. Jak podkreśla BBC, konflikt rasowy powrócił w USA ze zdwojoną siłą, a największą szkodę po masakrze w Dallas odczują aktywiści Black Lives Matter. Popularny hasztag po śmierci policjantów był używany bardzo często, ale nie w takim kontekście w jakim chcieliby działacze Black Lives Matter. Zarzucano im, że skupiają się tylko na czarnoskórych, przez co ponoszą częściową odpowiedzialność za śmierć policjantów.

Aktywiści powołują się na statystyki, z których wynika, że w 2015 roku policjanci zabili ponad 1000 osób, z czego prawie jedna trzecia z nich była czarnoskóra, mimo iż Afroamerykanie stanowią 13 proc. populacji. O Black Lives Matter znów zrobiło się głośno po śmierci Philando Castile w Minnesocie i Altona Sterlinga w Louisianie.

Jednakże, po masakrze białych w Dallas wiele się zmieniło. Amerykańscy dziennikarze i internauci zaczęli używać hasztagu #BlueLivesMatter (chodzi o policjantów) i #AllLivesMatter w opozycji do #BlackLivesMatter. W mediach podnoszone są obawy, że konflikt rasowy powrócił z podwójną siłą, a masakra w Dallas pogrzebała wszelkie starania i na nowo otworzyła bramy piekieł.

– Wszystko zostało zmarnowane, będzie trudno to odwrócić – słuchamy w Fox News Radio.

Tweet from Joe Walsh

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...