Amerykański naukowiec dr Brad Gomez przeanalizował wpływ pogody na 14 prezydenckich kampanii wyborczych w USA. Według jego wyników, Republikanie zwyciężą bez problemu, jeżeli tylko będzie zła pogoda.

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że jeżeli spadnie deszcz, kiepski humor sprawi, iż wyborcy chętniej oddadzą głos na Donalda Trumpa. Zła pogoda miałaby zniechęcić demokratycznych wyborców przyzwyczajonych do wygód.

Takie wnioski, są potwierdzone między innymi przez głosowanie związane z Brexitem. Wtedy paskudna pogoda zniechęciła co dziesiątego wyborcę do wyjścia z domu. Dlatego głosowali przede wszystkim Ci zdeterminowani do powiedzenia nie.

Zdaniem amerykańskich naukowców deszcz i śnieg sprawiają, że wyborcy mają depresyjny nastrój. W takiej sytuacji ci niezdecydowani chętniej wybierają kandydatów o konserwatywnych poglądach. Działa to w dwie strony. Przy ładnej pogodzie dużo większym poparciem cieszą się liberałowie.

Dr Brad Gomez przeanalizował wpływ pogody na 14 kampanii wyborczych w USA w latach 1960-2000. W swojej pracy zatytułowanej „Republikanie powinni modlić się o deszcz” opublikował wyniki badań, z których wynikało, że każdy cal deszczu obniża frekwencję o 1 procent. W takim wypadku zwolennicy Republikanów częściej oddają głos, niż Demokraci.

Z drugiej strony dr Thomas Fujiwara z Princeton University twierdzi, że deszcz sprzyja Demokratom, a z roku na rok jego wpływ na wyniki maleje.

Według prognoz pogodowych w całych Stanach ma być ciepło, wyjątek stanowi jedynie Teksas.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk

Zobacz również