Wizyta Donalda Trumpa w Polsce wzbudziła zainteresowanie nie tylko krajowych ale i zagranicznych mediów. Podobnie – spór wokół kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym. Amerykańscy publicyści dostrzegają pewien związek między wydarzeniami i mówią o „efekcie Trumpa”, który dotknął Polskę.

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych była pokrzepiająca dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Trump nie bez powodu wybrał Polskę, jako punkt na swojej trasie – wyraża poparcie dla polityki PiS.

Amerykański publicyści oceniają, że partia Jarosława Kaczyńskiego poczuła się ośmielona wizytą Trumpa. Niedługo po jego wyjeździe na G20, PiS podjęło się kolejnych, radykalnych reform.

Niedługo po wizycie Trumpa, która została odebrana jako forma poparcia dla nieliberalnego rządu, w kraju doszło do największego politycznego kryzysu od czasu upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku – czytamy w „The Daily Beast”.

„The Washington Post” zauważa, że podobnemu efektowi uległy inne państwa. Po majowym szczycie w Arabii Saudyjskiej, w Egipcie doszło do aresztowań działaczy opozycyjnych i zamknięcia liberalnych mediów.

Ten sam dziennik przypomina, że w obliczu polskiego kryzysu, Trump nie zajął konkretnego stanowiska. Wezwał jedynie do „upewnienia się, że zmiany nie zagrożą konstytucji”.

źródło: The Washington Post, The Daily Beast

...

Zobacz również