Migracja w ostatnich miesiącach jest jednym z głównych tematów poruszanych przez media, jednak skupia się jedynie na kryzysie migracyjnym ludności z Bliskiego Wschodu i Afryki. W sieci pojawił się jednak reportaż pewnego Amerykanina, który wyjaśnia dlaczego zdecydował się na emigrację do Polski. 

Większość z nas gdy usłyszy słowo migracja, myśli natychmiast o rzeszach muzułmanów ciągnących do zachodniej Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W kontekście kryzysu imigracyjnego zapominamy, że do Europy, a w tym i do Polski – oczywiście na mniejszą skalę – imigrują także obywatele krajów z obu Ameryk.

W sieci pojawił się krótki film, w której właśnie jeden z amerykańskich imigrantów wyjaśnia dlaczego zostawił swoją ojczyznę dla Polski.

  – Kiedy w wieku 18 lat przyjechałem po raz pierwszy do Polski, spotkałem ludzi, którzy od razu zaprosili mnie do swojego domu i mnie ugościli. Powód dla którego jest to dla mnie dziwne to to, że u nas w USA boimy się obcych i nigdy byśmy czegoś takiego nie zrobili ale tutaj poznałem pewne powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” – mówi młody Amerykanin.

 – Kolejną rzeczą, która mnie zaskoczyła w Polsce – i może się to wam wydać zabawne – to to, że w Polsce mieszkają głównie… Polacy. Kiedy byłem w Warszawie, widziałem tylko Polaków. Nigdy wcześniej nie byłem w tak narodowościowo jednolitym kraju ale od razu wiedziałem, że muszę się stać jego częścią – zdradza.

 – I w końcu… co zostawiłem w USA? Strzelaniny w szkołach, strzelaniny na ulicach, terroryzm, narkomanię, brutalność policji, fałszywych polityków i ślepy patriotyzm. Oczywiście możecie powiedzieć, że w Polsce też to występuje i to prawda, ale nie w takim stopniu jak w USA. Mam dla was garść statystyk procentowych: Polska ma 5 razy mniej narkomanów, 7 razy mniej gwałtów i 26 razy mniej kradzieży samochodów niż w Stanach Zjednoczonych. Jedyną rzeczą, której nie znalazłem porównania to morderstwa ale przypuszczam, że jest ich o wiele mniej tutaj niż w USA – przekonuje Amerykanin.

Młody Amerykanin chwali również nasz transport publiczny, dzięki któremu nie jest uzależniony od samochodu. Jest również pod wrażeniem – i tutaj większość Polaków raczej będzie zaskoczona – naszej służby zdrowia. Jak wyjaśnia, mimo wielu wad, polska ochrona zdrowia jest o wiele lepsza, ponieważ daje komfort psychiczny pozwalający na brak zmartwień np. o to czy będzie go stać na leczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=s4dFCQh0QnY

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh

...

Zobacz również