Jak się okazuje, współpraca polsko-amerykańska nie ogranicza się tylko do wspólnych działań wojsk. Jak mówi szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Tony Housh, Polskę i USA łączy znacznie więcej na poziomie interesów i inwestycji. W ciągu kilku kolejnych lat Amerykanie planują prawdziwą ofensywę inwestycyjną w naszym kraju.

Amerykańskie podmioty są obecne w Polsce od lat 90. i jak dotąd radziły sobie naprawdę dobrze. Jak mówi Housh, od momentu ich wejścia do Polski wartość inwestycji amerykańskich w naszym kraju osiągnęła poziom ponad 40 mld dolarów. To wszystko dzięki 330 amerykańskim podmiotom na polskim rynku, które dają zatrudnienie 220 tys. Polaków.

– W naszej Izbie zarejestrowanych jest 330 amerykańskich podmiotów. Według naszych obliczeń jest to około 41-42 mld dolarów. Bezpośrednio przekłada się to na ponad 220 tys. miejsc pracy. Pośrednio natomiast możemy mówić nawet o 300-400 tys. miejscach pracy.  (…) W najbliższych latach nastąpi napływ kolejnych ważnych inwestycji amerykańskich na polski rynek. Jest kilka ważnych sektorów, którymi amerykańskie firmy są bardzo zainteresowane – mówi Housh.

Na tym jednak nie koniec. Jak oświadczył Housh, kolejne amerykańskie firmy już szykują się do włożenia w Polski rynek kolejnych miliardów. Przedsiębiorcy z USA potencjał widzą w zielonej energii, na którą Polska musi się przestawić, jeśli chce dalej się rozwijać. Inwestorzy planują także włożyć swoje pieniądze w modernizację polskiego wojska. Housh nie ma wątpliwości, że to oznacza zalew polski kolejnymi miliardami dolarów.

– Jednym z największych obszarów inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat będzie modernizacja obecnych elektrociepłowni w kierunku czystych technologii dla środowiska, rynek odnawialnych źródeł energii. (…) W najbliższych latach nastąpi napływ kolejnych ważnych inwestycji amerykańskich. Jest kilka sektorów, którymi Amerykanie są bardzo zainteresowani. Mam tu na myśli nie tylko kolejne projekty w branży badań i rozwoju, ale też inwestycje w modernizację wojska – oświadczył szef Izby.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=vNnoORL0N-0

...

Zobacz również