Amerykanie masowo czytają ten artykuł. "Polacy znów chcą mordować, żądają czystej krwi"

Amerykanie masowo czytają ten artykuł. "Polacy znów chcą mordować, żądają czystej krwi"

W światowych mediach nie milkną echa wydarzeń podczas zeszłotygodniowego Marszu Niepodległości. Tym razem na łamach dziennika "New York Times" ukazała się opinia jednego ze światowej sławy historyków.

"Jeżeli chcesz wiedzieć, dokąd zmierza Polska, zwróć uwagę na wydarzenia w ostatnią sobotę w Warszawie” – pisze na łamach dziennika „New York Times”  profesor wydziału historii na uniwersytecie w Princeton, Jan Tomasz Gross. - Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym rodzice z dziećmi, przybyli do stolicy Polski, aby świętować Dzień Niepodległości w marszu zorganizowanym przez dwie organizacje neofaszystowskie. Pomachali biało-czerwonymi flagami i płonącymi pochodniami, nosząc symbole białej siły. Nosili transparenty z napisami: „Śmierć wrogom ojczyzny” i krzyczeli: Sieg Heil! i Ku Klux Klan!” – pisze w artykule zatytułowanym „Polacy znowu płaczą za czystą krwią - pisze w swoim artykule. Historyk dodaje, że hasłem marszu były słowa  "My chcemy Boga" które zostały przywołane również przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa podczas jego przemówienia na placu Krasickich w Warszawie w lipcu tego roku. Jan Tomasz Gross zaznacza, że sam marsz spotkał się z negatywnymi reakcjami również w Polsce, przy czym osoby, które demonstrowały przeciwko narodowcom, spotkały się z bardzo dużą agresją. - Natychmiast jednak zostały zaatakowane, a baner, który niosły, rozerwany na strzępy. Maszerujący popychali kobiety na ziemię i kopali resztę. Czy te kobiety przesadziły, nazywając maszerujących faszystami? A może jesteśmy świadkami odrodzenia faszyzmu w Polsce? - informuje historyk.

Postawa rządu

W swoim artykule odnosi się do postawy rządzących wobec wydarzeń na Marszu. Jego zdaniem tolerancja wobec faszystowskich haseł jest jednym z elementów całości polityki realizowanej przez obóz rządzący. Zwraca uwagę na słowa ministra Mariusza Błaszczaka, który mówił o dumie z widoku maszerujących podczas MN. - Biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło, brzmi to szokująco. Jednak dla tych z nas, którzy śledzą polską politykę, słowa ministra nie były zaskoczeniem [...]  Partia demontuje ramy instytucjonalne demokracji parlamentarnej kawałek po kawałku w celu usunięcia jakichkolwiek ograniczeń dla mocy jej lidera Jarosława Kaczyńskiego. - dodaje. New York Times jest jednym z największych dzienników w Stanach Zjednoczonych. Jego średni dzienny nakład wynosi ok. 1 125 000 egzemplarzy. Jest uważany za gazetę o profilu liberalno-lewicowym. Źródło: Wprost.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News