Ambasador Polski zaatakowany w Izraelu. Sprawą zajmują się służby

Ambasador Polski zaatakowany w Izraelu. Sprawą zajmują się służby

Izrael stał się miejscem zaskakującego incydentu. Atak na polskiego ambasadora niepokoi opinię publiczną. Czy Markowi Magierskiemu będzie potrzebna dodatkowa ochrona?

Izrael i Polskę łączą ostatnio skomplikowane relacje, a incydent z Tel Awiwu na pewno podniesie jeszcze emocje. Zaatakowany został ambasador Polski w tym kraju, Marek Magierowski. Miejscowa policja już zidentyfikowała sprawcę.

Izrael reaguje, sprawca zatrzymany

Do incydentu doszło przed budynkiem ambasady. Do stojącego przed wejściem dyplomaty podszedł mężczyzna i zaczął go zaczepiać. Krzyczał i obrażał Magierowskiego. Napastnik miał również naruszyć nietykalność cielesną ambasadora - takie informacje podaje hebrajski portal Ynet. Magierowski miał być obrażany na tle narodowościowym - wśród okrzyków napastnika dyplomata wychwycił i zrozumiał słowa "polski, polski".

Od razu zawiadomiono odpowiednie służby. Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych nadało sprawie najwyższy priorytet. Dzięki temu, że Marek Magierowski zdołał nagrać zajście swoim telefonem, policji udało się zidentyfikować sprawcę. Został on zatrzymany już w półtorej godziny po incydencie. Jak podaje na Twitterze dziennikarz Marcin Makowski, napastnikiem był pochodzący z miasta Herclijja Arik Lederman - znany w Izraelu architekt. Policja przesłuchała 65-letniego mężczyznę. Napastnik został zwolniony, ma odbywać areszt domowy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Atak na ambasadora - premier stanowczo komentuje

Na informację o ataku na Marka Magierowskiego szybko zareagował premier Mateusz Morawiecki. Stanowczo potępił incydent:

Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli - napisał na Twitterze.

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych została już wezwana ambasador Izraela Anna Azari. Dyplomatka w swoim oficjalnym oświadczeniu wyraziła ubolewanie z powodu niemiłego wydarzenia:

Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy.

Tymczasem trwają rozważania, czy Marek Magierowski nie powinien zostać objęty ochroną przez Służbę Ochrony Państwa. Generał Andrzej Pawlikowski, były dowódca Biura Ochrony Rządu, uważa, że polski ambasador powinien taką ochronę dostać w ramach działań profilaktyczno-prewencyjnych. Pozostaje pytanie, czy i jak incydent wpłynie na stosunki łączące Polskę i Izrael. A ostatnio wydają się one coraz chłodniejsze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  2. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  3. Wstrząsająca informacja TVP. Trwa dochodzenie przeciw żonie zabitego Adamowicza
  4. Dumny Andrzej Duda przekazał radosną nowinę dot. córki. Do Pałacu napływają gratulacje z całej Polski
  5. Kwota emerytury abp Głódzia poraża. Oszałamiające pieniądze
  6. W mediach Rydzyka doszło do ataku na produkcję Sekielskiego. Plaga pedofilii w Kościele nazwana wymysłem medialnym

Źródło WP, Do Rzeczy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News