Posłowie OSTRO o firmie Amazon

Posłowie OSTRO o firmie Amazon Źródło: fot. facebook.com/pikiopl

Posłowie na Sejm RP w rozmowie z Pikio.pl wypowiedzieli się na temat sytuacji pracowników polskich oddziałów firmy Amazon. Choć koncern zaprzecza, by w jego zakładach łamano prawa pracownicze, kontrowersje narastają, ponieważ wypowiedzi posłów są piekielnie ostre. Jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Amazona? Firma twierdzi, że łamania prawa nie ma, a atmosfera pracy jest znakomita. 

Firma Amazon jest w Polsce oceniana bardzo różnie. Do mediów przebijają się różne wersje wydarzeń. Z jednej strony przedstawiciele Inicjatyw Pracowniczych opisują dramatyczne warunki pracy, z drugiej przedstawiciele firmy zapewniają, że żadne przepisy nie są łamane, a pracownicy są zadowoleni z sytuacji w magazynach. Niektórzy pracownicy Amazona mocno skarżą się na warunki pracy, choć firma wszystkiemu zaprzecza i twierdzi, że są to pomówienia. Pojawiają się skargi pracowników, że zwolnionym można być za wszystko, strach jest nawet pójść do toalety. Na forach internetowych najczęściej przewija się słowo "norma", które ma wywoływać zimny pot u pracowników. Co na to Amazon? Firma twierdzi, że zatrudnia 9000 osób w Polsce i w żaden sposób nie narusza praw pracowniczych. Zaprzecza również skargom na temat psychicznego terroru i wycieńczania starszych pracowników. Rzeczniczka prasowa firmy przekonuje, że atmosfera jest znakomita i twierdzi, że każdy może zobaczyć jak funkcjonują zakłady pracy Amazona. Firma podkreśla, że nie ma nic do ukrycia.

Polscy politycy w sprawie firmy Amazon

O pogłoskach na temat łamania praw pracowniczych w mediach głośno było już kilka miesięcy temu. Od tego czasu, według części pracowników zrzeszonych między innymi w Inicjatywach Pracowniczych, niewiele się zmieniło. Podkreślają, że rotacja pracowników jest ogromna, a warunki pracy bardzo uciążliwe. Zapytaliśmy polskich polityków o ich opinię na temat sytuacji w korporacji. Ich słowa są miażdżące. - To jest troszeczkę taki powrót do takich praktyk nawet XIX-wiecznych, kiedy pracownicy wielkich fabryk byli często wykorzystywani, pracowali w skandalicznych warunkach, natomiast właściciele pławili się w bogactwie - podkreśla poseł Adam Andruszkiewicz z koła poselskiego Wolni i Solidarni. - Takie korporacje międzynarodowe powinny być wzorem zasad wolnego rynku, dobrego traktowania pracownika i dobrych relacji na linii pracodawca-pracownik - dodaje polityk. Poseł nie ukrywa, że sprawa powinna zostać pilnie sprawdzona przez organy kontroli. Sugeruje także, że niektórzy politycy są... opłacani przez Amazona. - Zawsze zachodzi podejrzenie, że jakiś polityk jest lub był gdzieś dogadany na temat jakiejś firmy. To należy oczywiście sprawdzać, weryfikować - podkreślił Andruszkiewicz.

Sytuacja polskich pracowników Amazona

- W swoich państwach zupełnie inaczej ludzi traktują. A tutaj traktują po prostu - mówiąc kolokwialnie - z buta. A to dlatego, że gdzieś w podświadomości "gość w dom - Bóg w dom" u nas jest. I taka firma, która przyjeżdża do nas - jej więcej wolno - komentuje sprawę poseł Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz'15. - Jeżeli tam są łamane prawa pracownicze, to ta firma powinna przestać funkcjonować lub powinna zostać zawieszona jej działalność - dodaje parlamentarzysta zaznaczając, że "na taką odwagę naszych urzędników powinno być stać". O polskim Amazonie dużo do powiedzenia ma także posłanka Kukiz'15 Barbara Chrobak. Zwraca ona uwagę na to, że pracownicy są tak źle wynagradzani, a także że teoretycznie płacone jest za godzinę, jednak w rzeczywistości praca jest "na akord". - I to jest, wydaje mi się, dużym problemem, jeśli chodzi o Amazon. Tam przede wszystkim powinna być zmiana, z tego co pracownicy mówią, to nie są w stanie nawet wyrobić tej normy. [...] Ta norma musi być 100%. Jak nie jest 100%, jest np. 99,9%, to z pracownikami nie przedłuża się umów - mówi Chrobak. - Natomiast też nie dostosowuje się tych norm do wieku. Bo zupełnie inaczej młodzi ludzie są sprawniejsi, bo tam trzeba pokonywać czasem kilka kilometrów [...], natomiast osoby starsze muszą taką samą normę wykonać - podkreśla posłanka. - Też niezrozumiałe jest dla mnie wynagrodzenie w Sosnowcu, w moim okręgu, 15 zł brutto na godzinę, gdzie w innych miastach jest 16 zł - zaznacza.

Problemy dotyczą nie tylko Polski

O kontrowersjach wokół firmy głośno jest nie tylko w Polsce. Podobnie ma się sytuacja w oddziale irlandzkim Amazona. - Gorsze od zmęczenia fizycznego, jest tylko zmęczenie psychiczne. Ciągła presja wyników. Wszędzie słyszę tylko "norma", "norma" - mówi pracownik firmy w Irlandii.

Co na to politycy partii rządzącej?

W rozmowie z Pikio.pl poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS podkreśla, że pracownikom firmy Amazon oferuje wsparcie. Zaznacza również, że w przypadku łamania praw pracowniczych "reakcja może być jedna i taka sama jak w każdym przypadku". - Po to te prawa są stanowione przez parlament, żeby zapewnić pewne minimum, pewien minimalny standard pracy. Dotyczy to tak pracowników Amazona, jak wszystkich innych firm - podkreślił parlamentarzysta. Najwyraźniej jednak opinia polityków Prawa i Sprawiedliwości nie jest spójna w sprawie działalności korporacji na terenie Polski. W 2017 roku w Sosnowcu powstał nowy magazyn firmy. Lokalny samorząd wnosił o... zwolnienie jej z przepisów przeciwpożarowych. Kiedy została wydana decyzja odmowna, w obronie przedsiębiorstwa stanęła posłanka PiS Ewa Malik. Parlamentarzystka złożyła interpelację do ministra infrastruktury i budownictwa z pytaniem, czy jest możliwość, aby decyzja została zmieniona. Ewa Malik z PiS nie chciała rozmawiać na ten temat. Zapytana o swoją interpelację najpierw stwierdziła, że "pierwsze słyszy", a potem sobie przypomniała, że owszem, "ale pozytywnie dla nich". Poniżej film z wypowiedziami posłów. ] Z kolei 2 miesiące temu, strona "Kobiet po 40-stce", opublikowała film z protestu Inicjatywy Pracowniczej w Berlinie, pogłębiając debatę o sytuacji pracowników w Amazonie. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Maleńczuk OSTRO do polityków PiS! "Ktoś tu powinien dostać w pysk"
  2. ZDRADA w PO! Arłukowicz wystartuje na prezydenta z list... Kukiza
  3. "Zapłakane i zaszczute" - szokująca prawda o traktowaniu kobiet w polskich magazynach Amazon
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News