Posłowie na Sejm RP w rozmowie z Pikio.pl wypowiedzieli się na temat sytuacji pracowników polskich oddziałów firmy Amazon. Choć koncern zaprzecza, by w jego zakładach łamano prawa pracownicze, kontrowersje narastają, ponieważ wypowiedzi posłów są piekielnie ostre. Jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Amazona? Firma twierdzi, że łamania prawa nie ma, a atmosfera pracy jest znakomita. 

Firma Amazon jest w Polsce oceniana bardzo różnie. Do mediów przebijają się różne wersje wydarzeń. Z jednej strony przedstawiciele Inicjatyw Pracowniczych opisują dramatyczne warunki pracy, z drugiej przedstawiciele firmy zapewniają, że żadne przepisy nie są łamane, a pracownicy są zadowoleni z sytuacji w magazynach.

Niektórzy pracownicy Amazona mocno skarżą się na warunki pracy, choć firma wszystkiemu zaprzecza i twierdzi, że są to pomówienia. Pojawiają się skargi pracowników, że zwolnionym można być za wszystko, strach jest nawet pójść do toalety. Na forach internetowych najczęściej przewija się słowo „norma”, które ma wywoływać zimny pot u pracowników.

Co na to Amazon? Firma twierdzi, że zatrudnia 9000 osób w Polsce i w żaden sposób nie narusza praw pracowniczych. Zaprzecza również skargom na temat psychicznego terroru i wycieńczania starszych pracowników. Rzeczniczka prasowa firmy przekonuje, że atmosfera jest znakomita i twierdzi, że każdy może zobaczyć jak funkcjonują zakłady pracy Amazona. Firma podkreśla, że nie ma nic do ukrycia.

Polscy politycy w sprawie firmy Amazon

O pogłoskach na temat łamania praw pracowniczych w mediach głośno było już kilka miesięcy temu. Od tego czasu, według części pracowników zrzeszonych między innymi w Inicjatywach Pracowniczych, niewiele się zmieniło. Podkreślają, że rotacja pracowników jest ogromna, a warunki pracy bardzo uciążliwe.

Zapytaliśmy polskich polityków o ich opinię na temat sytuacji w korporacji. Ich słowa są miażdżące.

– To jest troszeczkę taki powrót do takich praktyk nawet XIX-wiecznych, kiedy pracownicy wielkich fabryk byli często wykorzystywani, pracowali w skandalicznych warunkach, natomiast właściciele pławili się w bogactwie – podkreśla poseł Adam Andruszkiewicz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

– Takie korporacje międzynarodowe powinny być wzorem zasad wolnego rynku, dobrego traktowania pracownika i dobrych relacji na linii pracodawca-pracownik – dodaje polityk.

Poseł nie ukrywa, że sprawa powinna zostać pilnie sprawdzona przez organy kontroli. Sugeruje także, że niektórzy politycy są… opłacani przez Amazona.

– Zawsze zachodzi podejrzenie, że jakiś polityk jest lub był gdzieś dogadany na temat jakiejś firmy. To należy oczywiście sprawdzać, weryfikować – podkreślił Andruszkiewicz.

Sytuacja polskich pracowników Amazona

– W swoich państwach zupełnie inaczej ludzi traktują. A tutaj traktują po prostu – mówiąc kolokwialnie – z buta. A to dlatego, że gdzieś w podświadomości „gość w dom – Bóg w dom” u nas jest. I taka firma, która przyjeżdża do nas – jej więcej wolno – komentuje sprawę poseł Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz’15.

– Jeżeli tam są łamane prawa pracownicze, to ta firma powinna przestać funkcjonować lub powinna zostać zawieszona jej działalność – dodaje parlamentarzysta zaznaczając, że „na taką odwagę naszych urzędników powinno być stać”.

O polskim Amazonie dużo do powiedzenia ma także posłanka Kukiz’15 Barbara Chrobak. Zwraca ona uwagę na to, że pracownicy są tak źle wynagradzani, a także że teoretycznie płacone jest za godzinę, jednak w rzeczywistości praca jest „na akord”.

– I to jest, wydaje mi się, dużym problemem, jeśli chodzi o Amazon. Tam przede wszystkim powinna być zmiana, z tego co pracownicy mówią, to nie są w stanie nawet wyrobić tej normy. […] Ta norma musi być 100%. Jak nie jest 100%, jest np. 99,9%, to z pracownikami nie przedłuża się umów – mówi Chrobak.

– Natomiast też nie dostosowuje się tych norm do wieku. Bo zupełnie inaczej młodzi ludzie są sprawniejsi, bo tam trzeba pokonywać czasem kilka kilometrów […], natomiast osoby starsze muszą taką samą normę wykonać – podkreśla posłanka.

– Też niezrozumiałe jest dla mnie wynagrodzenie w Sosnowcu, w moim okręgu, 15 zł brutto na godzinę, gdzie w innych miastach jest 16 zł – zaznacza.

Problemy dotyczą nie tylko Polski

O kontrowersjach wokół firmy głośno jest nie tylko w Polsce. Podobnie ma się sytuacja w oddziale irlandzkim Amazona.

– Gorsze od zmęczenia fizycznego, jest tylko zmęczenie psychiczne. Ciągła presja wyników. Wszędzie słyszę tylko „norma”, „norma” – mówi pracownik firmy w Irlandii.

Co na to politycy partii rządzącej?

W rozmowie z Pikio.pl poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS podkreśla, że pracownikom firmy Amazon oferuje wsparcie. Zaznacza również, że w przypadku łamania praw pracowniczych „reakcja może być jedna i taka sama jak w każdym przypadku”.

– Po to te prawa są stanowione przez parlament, żeby zapewnić pewne minimum, pewien minimalny standard pracy. Dotyczy to tak pracowników Amazona, jak wszystkich innych firm – podkreślił parlamentarzysta.

Najwyraźniej jednak opinia polityków Prawa i Sprawiedliwości nie jest spójna w sprawie działalności korporacji na terenie Polski. W 2017 roku w Sosnowcu powstał nowy magazyn firmy. Lokalny samorząd wnosił o… zwolnienie jej z przepisów przeciwpożarowych.

Kiedy została wydana decyzja odmowna, w obronie przedsiębiorstwa stanęła posłanka PiS Ewa Malik. Parlamentarzystka złożyła interpelację do ministra infrastruktury i budownictwa z pytaniem, czy jest możliwość, aby decyzja została zmieniona.

Ewa Malik z PiS nie chciała rozmawiać na ten temat. Zapytana o swoją interpelację najpierw stwierdziła, że „pierwsze słyszy”, a potem sobie przypomniała, że owszem, „ale pozytywnie dla nich”.

Poniżej film z wypowiedziami posłów.

]

Z kolei 2 miesiące temu, strona „Kobiet po 40-stce”, opublikowała film z protestu Inicjatywy Pracowniczej w Berlinie, pogłębiając debatę o sytuacji pracowników w Amazonie.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Maleńczuk OSTRO do polityków PiS! „Ktoś tu powinien dostać w pysk”
  2. ZDRADA w PO! Arłukowicz wystartuje na prezydenta z list… Kukiza
  3. „Zapłakane i zaszczute” – szokująca prawda o traktowaniu kobiet w polskich magazynach Amazon

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa


Prezydent Duda zaatakowany w KFC. Internauci nie mogli się powstrzymać [MEMY]