Alkoholizm w Polsce może dotknąć każdego. Niezależnie od statusu

Alkoholizm w Polsce może dotknąć każdego. Niezależnie od statusu Źródło:

Alkoholizm w Polsce jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Przodujemy w niechlubnych rankingach spożycia trunków w Europie. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele. Jednym z nich z pewnością są stereotypy dotyczące osób uzależnionych od alkoholu. Często sprawiają one, że nie zauważamy problemu w naszym najbliższym otoczeniu.

Alkoholizm w Polsce jest zjawiskiem, które, niestety, zyskuje na sile. Choć według danych WHO najbardziej rozpitym narodem w Europie są Litwini z 18,2 l alkoholu, spożywanego rocznie, Polska zyskuje drugie miejsce na podium. Wypijamy 10,3 l trunków w ciągu 12 miesięcy.

Alkoholizm w Polsce. Zjawisko niemłode, ale rozwijające się

Mimo utartych stereotypów, dotyczących wysokiego spożycia alkoholu w Polsce, wiele wskazuje na to, że nie mamy pełnej świadomości problemu. Dane GUS nie kłamią - z roku na rok spożywamy coraz więcej mocnych trunków. W tym roku było to aż 3,3 l wyskokowych alkoholi na osobę. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu - 2,5 l. Jak walczyć z tym problemem? Rząd Litewski wdraża kilka rozwiązań, którymi moglibyśmy się zainspirować. Nasi sąsiedzi muszą żyć z zakazem informowania o promocjach na produkty alkoholowe. Niebawem nie będą mogli kupować trunków między godziną 20 a 10. Źródeł alkoholizmu może być wiele. Często w tym kontekście wymienia się uwarunkowania materialne. Rzadziej mówi się o tych kulturowych. W społecznej świadomości utarło się wyobrażenie o "pijaku", które zawęża się do bardzo wąskiej grupy - głównie ubogich mężczyzn. Choroba alkoholowa może jednak dotknąć każdego a jej konsekwencje zdrowotne - zabijać. Spożywanie trunków w dużych ilościach prowadzi do zachorowania na raka jelita grubego. Jest to drugi, najbardziej śmiercionośny nowotwór na świecie. Oczywiście, układ pokarmowy nie jest jedynym, który wyniszczamy pijąc. Zmiany w układzie nerwowym, wywołane spożywaniem alkoholu mogą być nieodwracalne. Alkoholicy cierpią na zaniki pamięci, depresję i ataki paniki. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Ten film tego dowodzi
  2. Tadeusz Rydzyk wchodzi do polityki! Co uważają o tym Polacy?
  3. Ile zarabiają Polacy? TOP 10 najlepiej płatnych zawodów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News