Zmiany w świadczeniach alimentacyjnych. Nowe prawo jeszcze w tym roku

Zmiany w świadczeniach alimentacyjnych. Nowe prawo jeszcze w tym roku

Alimenty bardzo często są podstawowym źródłem utrzymania samotnych matek z dziećmi. Niestety, ubieganie się o nie niejednokrotnie wiąże się z drogą przez mękę. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska, zapowiedziała zmiany w kwestii przyznawania świadczeń alimentacyjnych. Mają one wejść w życie jeszcze w tym roku.

Alimenty bardzo często są zmorą dla tych rodziców, którzy nie chcą pogodzić się z faktem rodzicielstwa. Dla opiekunów, którzy zostali sami z trudem wychowania pociech, nierzadko jest to jednak niezbędna do przeżycia pomoc materialna. W egzekwowaniu świadczeń pomóc mają nowe, zapowiedziane przez rząd zmiany w przepisach.

Alimenty zaczną trafiać do dzieci

Znane są przypadki, gdy nieodpowiedzialni rodzice unikają płacenia alimentów poprzez niemożliwość wykazania dochodów - praca w szarej strefie oraz zaniżanie dochodów to tylko niektóre z popularnych metod oszustw. Jak się okazuje, samo karanie takich rodziców nie pomogło, dlatego też nowe zmiany zostały przemyślane pod kątem ściągalności pieniędzy od dłużnika. Zmiany mają wchodzić w życie etapami, a "pierwsza tura" wyruszyła już w styczniu. Obejmuje ona możliwość egzekwowania przez komornika długu z diet przyznawanych alimenciarzowi jako zwrot kosztów podróży służbowych (do 50%). Ponadto przewidziane są również wyższe grzywny dla pracodawców, którzy nierzetelnie rozliczają świadczenia alimentacyjne swojego pracownika. Ostatnią zmianą przewidzianą na tę połowę roku jest wprowadzenie możliwości zatrudniania do robót publicznych, a w pierwszej kolejności brani pod uwagę mają być właśnie dłużnicy alimentacyjni. Jest tutaj jednak pewien haczyk - nie mogą być oni do tych robót zmuszani.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zmiany przewidziane na drugą połowę roku

Od 1 lipca podwyższony ma zostać próg minimalnego dochodu na osobę w rodzinie, który nie może zostać przekroczony w przypadku ubiegania się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (w przypadku gdy rodzic uchyla się od płacenia). Kwota ta ma zostać podniesiona o 75 złotych i będzie wynosić 800 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że kwota świadczenia z Funduszu nie będzie mogła być wyższa niż 400 złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zobowiązany dostarczać komornikom bardziej szczegółowych informacji dotyczących dłużnika, natomiast komornik będzie musiał informować ZUS co pół roku o o prowadzonej egzekucji. Ostanie zmiany planowane są na grudzień 2020 roku i dotkną pracodawców, którzy na czarno zatrudniają dłużników alimentacyjnych. Takiemu pracodawcy będzie groziła wysoka kara. Istotną zmianą jest również to, że osoby zalegające z płaceniem alimentów (przez dłużej niż 3 miesiące) trafiać będą do Krajowego Rejestru Zadłużenia, a ich dane będą jawne dla wszystkich. Dane z rejestru usunięte będą po siedmiu latach od zakończenia postępowania egzekucyjnego.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Nowy Jork: Aborcja legalna w 9 miesiącu ciąży
  2. Morderca Adamowicza: Chcieli mnie otruć jajami tasiemca!
  3. Ją też dzisiaj zatrzymano! To ona zabroniła harcerzowi odczytać apel w Gdańsku
  4. Agnieszka Chylińska PRZERAŻAJĄCO chuda. Fani boją się o jej życie!
  5. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz?Tego się po niej NIKT nie spodziewał
  Następny artykuł