Alimenciarze wciąż będą bezkarni? PiS nie zdąży z "alimentami natychmiastowymi" przed końcem kadencji

Alimenciarze wciąż będą bezkarni? PiS nie zdąży z "alimentami natychmiastowymi" przed końcem kadencji Źródło: youtube.com/ TuWrocław

Alimenty miały być jedną z tych najbardziej priorytetowych spraw dla rządu PiS. Zbigniew Ziobro ogłaszał walkę swojego resortu z rodzicami, którzy nie chcą płacić pieniędzy na dzieci. Wiele wskazuje na to, że ustawy mogące ścigać zaległych alimenciarzy nie zostaną wprowadzone jeszcze w tej kadencji. Wszystko przez skomplikowany proces legislacyjny.

Alimenty są jednym z tematów elektryzujących polską opinię publiczną. Mimo jurysdykcji sądów rodzice często unikają płacenia pieniędzy na swoje dzieci, a mechanizmy ścigania alimenciarzy są dość nieskuteczne. Zbigniew Ziobro obiecywał na początku swojej kadencji jako minister sprawiedliwości, że wprowadzi rozwiązania pozwalające na skuteczniejsze pozyskiwane świadczeń. Tak się jednak stało i nie stanie do końca kadencji obecnego rządu.

Alimenty zaniedbane przez rząd. Brak obiecywanych działań

Ziobro, który zapewniał o swoim oddaniu dla sprawy rozwiązania problemu alimentów, nie przewidział, że zapowiadane przez niego projekty utkną tylko w teczkach z projektami ustaw. Minister Sprawiedliwości, mimo że zapowiadał tropienie alimenciarzy i stawianie ich przed wymiarem sprawiedliwości, musi przyznać się przed wyborcami, że jego plany nie zostały zrealizowane. Jedną z broni przeciwko osobom zalegającym alimenty miało być wprowadzenie mechanizmów alimentów natychmiastowych.

- Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa, zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności, która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie" - tłumaczył resort sprawiedliwości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Projekt trafi do kosza

Wiele wskazuje na to, że projekty dotyczące pozyskiwania środków od osób zalegających z płatnościami wylądują w koszu. A wszystko przez brak determinacji partii rządzącej we wprowadzeniu przepisów i przekładanie tego projektu na posiedzeniach Sejmu.

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzice opłakiwali śmierć 2-letniego syna przy jego zwłokach. Po 2 godzinach dziecko obudziło się i skierowało do taty prośbę
2. Legendarna polska wokalistka zmarła na ulicy, idąc na zakupy. Ludzie przechodzili obok, nikt jej nie pomógł. Dziś mogłaby jeszcze żyć

- Do końca kadencji pozostały nam jeszcze dwa posiedzenia Sejmu, 30 sierpnia i w połowie września 2019 r. Obecnie projekt nie jest przewidziany do prac na najbliższym posiedzeniu, co wskazuje na zmianę stanowiska Rządu w kwestii tak szumnie ogłaszanych nowelizacji mających poprawić sytuację dzieci z monoparentalnych rodzin. Po ostatnim posiedzeniu Sejmu projekt wyląduje w koszu – mówią przedstawiciele fundacji KiDs.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"
  2. Na weselu uderzył żonę z całej siły podczas tańca. Goście byli wstrząśnięci
  3. Babcia ukarała 2-letnią wnuczkę. Teraz dziecku grozi amputacja stóp
  4. Pies zgubił się na wakacjach i desperacko próbował odnaleźć swojego pana. Niewyobrażalne, co się z nim działo przez 3 lata
  5. Brat zgwałcił 14-letnią siostrę. Jednak największy cios zadali jej właśni rodzice

źródło: Gazeta Prawna

Następny artykuł