Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika

Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika Źródło: pixabay.com/cenczi

Alergie - jaki mechanizm jest odpowiedzialny za powstawanie alergii? Już niedługo wiosna, a razem z nią kwitnące kwiaty, drzewa, latające pyłki, które są udręką dla wielu z nas. Czy istnieje jakiś sposób, aby ustrzec się przed jej objawami?

Alergie: przyczyny - histamina winna wszystkiemu

Alergie to zmora wielu z nas, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. To tak naprawdę chorobliwa reakcja organizmu na działanie pewnych czynników lub substancji. Jest to nadgorliwa reakcja naszego układu immunologicznego, o czym nie wszyscy wiedzą. Jest to pewnego rodzaju defekt - u zdrowego człowieka, kiedy do organizmu dostaną się bakterie lub wirusy, są rozpoznane jako obce, specjalne komórki krwi dają sygnał do produkcji przeciwciał, które mają unieszkodliwić intruza.

U alergika wygląda to nieco inaczej, ponieważ jego organizm rozpoznaje wroga nie tylko w groźnych zarazkach, ale także innych substancjach, zwykłych cząstkach - alergenach - zawartych w pożywieniu lub powietrzu. Po kontakcie błony śluzowej z alergenem dochodzi do uwolnienie histaminy i pojawienia się charakterystycznych objawów uczulenia.

Alergie - kalendarz najpopularniejszych alergenów

 • luty-marzec - leszczyna i olsza
 • marzec-połowa maja - wierzba
 • marzec-maj - topola
 • połowa kwietnia-maj - dąb
 • kwiecień-maj - brzoza
 • połowa maja-połowa lipca - szczaw
 • połowa maja-połowa września - babka i pokrzywa
 • koniec maja-druga dekada czerwca - żyto
 • połowa czerwca-wrzesień - komosa
 • lipiec-wrzesień - bylica.

Alergie u niemowląt i noworodków

Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się u niemowląt i mogą ujawnić się już w pierwszych dniach życia. Pierwszym objawem reakcji alergicznej jest wysypka na brzuchu i buzi. Nie należy ich ignorować. Przy alergiach u noworodka mogą pojawić się problemy żołądkowe, dziecko jest wtedy zaniepokojone i trudno je uspokoić. Alergie w tak młodym wieku mogą być odziedziczone, jeśli jeden lub oboje rodziców są alergikami, istnieje duże ryzyko, że dziecko również będzie na coś uczulone.

Może to być wywołane poprzez drażniące skórę ubranka, kosmetyki do pielęgnacji, proszki do prania, uczulające pokarmy, sierść domowego zwierzęcia czy kurz. Uczulenie u noworodka to poważny problem, którego nie można bagatelizować i jak najszybciej należy udać się do alergologa.

Alergie - objawy skórne, wziewne i zapalenie oczu

Objawy zależne od natężenia działania histaminy to między innymi wodnisty wyciek z nosa, blokada nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, zwiększenie wydzieliny w oskrzelach, obrzęk warg, języka, krtani, pojawienie się bąbli pokrzywkowych, skurcz oskrzeli, napadowy suchy kaszel, uczucie duszności, świąd nosa, oczu i skóry. Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski, które mogą piec lub swędzieć. To także uczucie szorstkości i łuszczenie się skóry, skutkujące stwardnieniami i bolesnymi pęknięciami. U astmatyka wylew histaminy grozi obrzękiem krtani, tchawicy, a nawet płuc, odcinającym dopływ powietrza. Utrudnia to oddychanie i jest głównym objawem dychawicy, tak zwanej astmy alergicznej. Coraz bardziej popularne są również różnorakie alergie pokarmowe, których nie należy ignorować, w odróżnieniu od nietolerancji skutkującymi dolegliwościami żołądkowymi, reakcja alergiczna może być niebezpieczna i zagrażająca życiu. Jak wszystkie alergie - te też są chorobami cywilizacyjnymi. 

Co na alergię bez recepty - dla dzieci i dorosłych

Alergia, a raczej jej objawy potrafią uprzykrzyć życie: swędzące wysypki, zatkany nos, kichanie, zaczerwienione i łzawiące oczy. W aptece możemy znaleźć wiele leków, które pomagają przeżyć okres wiosenno-letni, jednak wiele z nich jest po prostu uzależniających dla organizmu. Po długotrwałym stosowaniu zwyczajnie nie dają żadnego efektu. U specjalisty można przeprowadzić zabieg odczulania, polegający na podawaniu alergikowi roztworu różnych alergenów w odpowiednich dawkach, które przy każdej wizycie zostają zwiększane, by przyzwyczaić organizm. Zdecydowanie nie należy unikać alergenów, albo całkowicie eliminować ich ze swojego życia, ponieważ przy późniejszym kontakcie reakcja będzie zwielokrotniona.

 1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 2. Kwiaty na Dzień Kobiet: jaki bukiet najlepiej kupić w tym dniu?
 3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
 4. Maciej Brzoska: żonaty, prywatnie z żoną, dzieci
 5. Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy
Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu