Najbardziej utytułowana Polka woli reprezentować inny kraj. To było jej marzenie

Najbardziej utytułowana Polka woli reprezentować inny kraj. To było jej marzenie Źródło: fot. Wikimedia Commons

Aleksandra Socha to wielokrotna medalistka w szermierce na Mistrzostwach Świata i Europy. Teraz spełnia swoje marzenie reprezentując inny kraj. Polka zmienia barwy narodowe. 

Aleksandra Socha, znana w sportowym kręgu jako szablistka, zadebiutowała po raz pierwszy reprezentując Stany Zjednoczone podczas zawodów w Salt Lake City, które odbyły się w 25 stycznia. Spełniło się tym samym wielkie marzenie Aleksandry, mimo iż zajęła 25. miejsce, to radość Polki była ogromna. Zrobiła wszystko, aby spełnić to marzenie i udało się. Jest dumna ze swojego startu i godnie reprezentuje Stany Zjednoczone.

Aleksandra Socha dotychczas występowała w barwach naszego kraju, czterokrotnie biorąc udział w Igrzyskach olimpijskich. Była najbardziej utytułowaną polską szablistką. W swojej kolekcji ma najcenniejsze nagrody z najważniejszych sportowych zawodów. Już w 2003 roku wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata, natomiast w 2004 i w 2008 roku zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy. Na swoim koncie posiada także dwa srebrne i trzy brązowe medale z Mistrzostw Europy.

Aleksandra Socha zmienia swoje życie

Aleksandra Socha ze względów osobistych podjęła decyzję o zmianie barw narodowych. Jak wiadomo po raz drugi wyszła za mąż, zmieniła swoje panieńskie nazwisko na Shelton i na stałe przeprowadziła się do USA. Jej obecny mąż oświadczył się jej podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zajęła szóste miejsce.

Kim jest Aleksandra Socha

Aleksandra Socha pochodzi z Pabianic. Do 2012 roku była żołnierzem w stopniu starszego szeregowego w 3. Batalionie zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie, następnie awansowała do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Ze względu na zmianę barw narodowych, została narzucona jej trzyletnia karencja. Szablistka zwróciła się do Polskiego Związku Szermierskiego o skrócenie tej kary, by móc wystąpić w zawodach w USA. Według Polskiego Związku Szermierskiego zgoda zostałaby wydana, jeśli wpłacono by ekwiwalent w wysokości 40 tysięcy euro. Ta kwota została ustalona ze względu na koszty związane m. in. z wyszkoleniem sportsmenki. Amerykanie na tę propozycję nie przystali. Sprawa trafiła do Międzynarodowej Federacji Szermierczej i zakończyła się pomyślnie. Doszło do ugody, a szablistka mogła po raz pierwszy wystąpić w nowych amerykańskich barwach w Salt Lake City. W Stanach Zjednoczonych trenuje pod okiem polskiego trenera - Edwarda Korfantego. Obecnym celem dla Aleksandry Sochy są Igrzyska olimpijskie w Tokio, które odbędą się już w 2020 roku. Na pewno będziemy jej kibicować. Mimo, iż nie będzie już występować z orzełkiem na piersi. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL :
  1. Najsmutniejsze wiadomości od dawna dla widzów TVN
  2. Okrzyknięto ją „nową Korą”. Kim jest Karolina Gibki?
  3. Dołączy do Beaty Kozidrak. Dzisiaj mówią o niej tysiące
  4. Zarobki Poli Raksy to wielka tajemnica. Jaką emeryturę dostaje?
  5. WSTRZĄSAJĄCE informacje o rodzinie królewskiej. Gigantyczny skandal rozerwał Wielką Brytanię
  Następny artykuł