Łukaszenka złożył kondolencje Andrzejowi Dudzie
Mikołaj Pilecki - 23 Grudnia 2018

Łukaszenka złożył kondolencje Andrzejowi Dudzie

Aleksandr Łukaszenka, Prezydent Republiki Białorusi złożył oficjalne kondolencje Andrzejowi Dudzie. Przywódca zza Buga wyraził żal i smutek z powodu tragedii w kopalni w czeskiej Karwinie. Depesza została dostarczona do Pałacu Prezydenckiego wczoraj wieczorem.

Aleksandr Łukaszenka postanowił zareagować na ogłoszoną w Polsce żałobę narodową, której powodem jest śmierć 12 polskich górników, którzy pracowali w kopalni w czeskiej Karwinie. Kondolencje przekazał w oficjalnej depeszy. - W tej trudnej dla Pańskiego kraju chwili w imieniu narodu białoruskiego i swoim osobiście pragnę przekazać wyrazy głębokiego współczucia Panu, krewnym i bliskim tych, którzy zginęli, a także - słowa wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla osób poszkodowanych - brzmi treść korespondencji. Białoruska służba prasowa zaznacza, że wiadomość o tragedii wywołała smutek na całej Białorusi. Depesza ze strony Łukaszenki, choć wystosowana kilka dni po eksplozji w kopalni jest miłym i znaczącym gestem dyplomatycznym.

Aleksandr Łukaszenka wyraźnie szuka porozumienia z Polską

Prezydent Białorusi, choć jest postacią kontrowersyjną z powodu swoich praktyk i polityki wewnętrznej, jest bez dwóch zdań pozytywnie nastawiony do Polski. Po rozczarowaniu, które wiele lat temu spotkało go ze strony Rosji, dąży do zbliżenia z Warszawą. Choć państwo Władimira Putina jest największym partnerem handlowym Białorusi i bez dwóch zdań najważniejszym sojusznikiem, Mińsk dąży do głębszych związków z Polską i zachodem, do którego jest ona bramą.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
HimalaistaTomasz Mackiewicz i jego ostatnie chwile. Wstrząsające doniesienia!Czytaj dalej
Dowodem jest nie tylko wczorajsza depesza, ale także prośba do polskich władz o wstawiennictwo w Brukseli w sprawie rozluźniania granicy polsko-białoruskiej. - Strona białoruska po raz kolejny zaapelowała o wsparcie przez Warszawę stanowiska Białorusi w negocjacjach z Brukselą dotyczących jak najszybszego zawarcia porozumień o uproszczeniu formalności wizowych i readmisji - powiedział na początku grudnia wiceszef białoruskiej dyplomacji Jauhien Szastakou.

Wybuch gazu w Karwinie

20 grudnia wieczorem w kopalni węgla w czeskiej Karvinie zginęło 12 polskich górników, którzy byli w niej zatrudnieni. Oprócz tego 10 osób zostało rannych. Na feralnej zmianie pracowało 23 górników, 22 z nich było Polakami. Według informacji przekazanych przez czeskie media, czujniki metanu funkcjonowały prawidłowo. W tragedii śmierć poniósł także jeden górnik narodowości czeskiej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rosyjska propaganda nas nie oszuka. To Rosja jest agresorem
  2. Największa tragedia od dawna. Ogłoszono żałobę w całej Polsce
  3. Nowe wiadomości po katastrofie w czeskiej kopalni. Wydobyto ciała ofiar
  4. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
  5. Jestem brzydka. Wyznanie Hani: „Mój chłopak uważa, że jestem brzydka. Powiedział tak swojemu ojcu”
ZAMIANA
trzaskowski_wstępTaśma Trzaskowskiego podbija Internet [MEMY]Czytaj dalej
źródło: interia.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News