Ujawniono nowe taśmy! Aleksander Kwaśniewski pogrąży Tuska?

Ujawniono nowe taśmy! Aleksander Kwaśniewski pogrąży Tuska? Źródło: Fot. Flickr/Piotr Drabik

Aleksander Kwaśniewski pełnił funkcję polskiego prezydenta od 1995 do 2005 roku. Polityk wciąż pozostaje ważnym głosem w politycznej debacie, dlatego też treść nowych taśm, na które został nagrany kilka lat temu, może pogrzebać brawurową karierę jednego z byłych premierów. O czym polityk rozmawiał w restauracji Amber Room z Leszkiem Millerem?

Aleksander Kwaśniewski sprawował funkcję prezydenta, kiedy wybuchła niezwykle głośna afera Rywina. Rok później, wciąż w czasie kadencji działacza, powołano w tej sprawie komisję śledczą. Pod koniec 2013 roku Kwaśniewski miał podjąć jej temat w rozmowie z Leszkiem Millerem, która została potajemnie nagrana. Były premier sugerował w czasie spotkania, że powstanie gremium uratowało Donalda Tuska po wyjściu na jaw szczegółów afery hazardowej z 2009 roku.

Aleksander Kwaśniewski nagrany na kontrowersyjne taśmy

- Że ja wtedy zgodziłem się na komisję śledczą, na to wszystko, co potem nastąpiło. Jakiś k...a amok. Przecież mogliśmy się na to nie zgodzić, no k...a - mówił Miller do Kwaśniewskiego. - Ale wiesz, przez to jesteś pionierem - żartował Kwaśniewski, niezbyt poważnie podchodząc do tematu. - Czuję się zaszczycony - odpowiadał były premier. - Tusk dzięki temu, dzięki tobie, i za to powinien być ci wdzięczny, mógł ominąć kilka raf... - twierdził rozmówca. - Przećwiczył to… - powiedział Miller.

Kwaśniewski pogrąży Donalda Tuska? Szokująca treść taśm

- (...) Przecież ja wiem, jak się to odbyło po tej aferze hazardowej. Wiesz jak było. On wezwał Ostachowicza, że ma przeanalizować to wszystko, co Miller zrobił źle. Oni zamknęli się na ileś tam, 48 godzin nie wychodząc i przynieśli pięciopunktowy kwit - mówił Kwaśniewski. - Kwit wyglądał tak: pierwszy – wypier...lić wszystkich, których nazwiska pojawiają się w sprawie, bez żadnych tam… Punkt drugi – powołać komisję śledczą, ale w składzie sterowalnym przez Platformę. Punkt trzeci – wybrać na przewodniczącego najbardziej spolegliwą i pewną osobę, nie bacząc na komentarze prasowe – Sekuła. Punkt czwarty – premier powinien się stawić w momencie, który sam uzna za stosowny i zamęczyć komisję swoimi zeznaniami. Pojawił się i osiem godzin, zdaje się, przemawiał, wszyscy mieli już tak serdecznie dosyć, że błagali, żeby to się skończyło… No ale wiesz, obronił się, a sprawa była - między nami mówiąc - poważniejsza niż wy, bo ona angażowała tyle osób z rządu, że rzeczywiście ten rząd mógł wylecieć w powietrze - ujawnił także były prezydent, czym dziś rzucił całkowicie nowe światło na postać Donalda Tuska.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Głośno mówi się dziś o tym, że słowa byłego prezydenta, które ujawnił portal tvp.info, mogą zrazić do przewodniczącego Rady Europejskiej licznych obywateli. Nie jest to dla niego raczej dobra wiadomość - nie od dziś mówi się, że prawdopodobnie planuje wystartować w wyborach prezydenckich 2020, więc podobny cios wizerunkowy może mu jedynie zaszkodzić. Skąd jednak w mediach niespodziewanie pojawiła się dokładna treść taśm? Według TVP była ona znana już wcześniej, ale jedynie opisowo, z zeznań kelnerów. Nośniki pamięci zniszczono ponoć i utopiono w Wiśle, jednak wyłowili je rzekomo nurkowie, którzy działali na zlecenie ABW.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Krzysztof Jackowski cennik. Ujawniono, ile zarabia najsłynniejszy jasnowidz
  2. Znaleźli go z walizką na peronie. Jej zawartość rozerwie Twoje serce
  3. To początek końca? Zarząd PiS-u podał się do dymisji
  4. Znaki zodiaku, które są najbardziej zdystansowane i CHŁODNE
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News