Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko: ta sprawa dotycząca polityka nadal wzbudza ogromne kontrowersje, szczególnie jeśli chodzi o jego pochodzenie. Prezydent RP w latach 1995-2010 i jednocześnie polityk najdłużej sprawujący ten urząd od czasów międzywojnia, oskarżany bywa o kłamstwa w kontekście swojej narodowości i intencji wobec kraju.

Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko ma inne? Życiorys byłego prezydenta od lat podlega gorącej dyskusji. Jego przeciwnicy z lubością podnoszą kwestię jego działalności w PZPR i tego, jak przełożyła się na okres już pod 1989 i jego prezydenturę.

Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko

Pewni publicyści prawicowi, choć jest ich zaledwie garstka, nadal utrzymują, że były prezydent kłamie w kwestii swojego pochodzenia narodowościowego i ukrywa prawdę o ojcu. Ponadto utrzymują, że Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko ma inne niż to, którym się posługuje.

Aleksander Kwaśniewski życiorys

Były prezydent RP i „minister sportu” PRL urodził się w 1954 roku w Białogardzie na Pomorzu Zachodnim. W połowie lat 70. studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Po ukończeniu nauki w 1977 roku wstąpił do PZPR, w której zaszedł na same szczyty władzy państwowej.

Był członkiem dwóch rządów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a nawet szefem PKOL. W 1990 roku uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu po stronie rządowej. W okresie działalności socjalistycznej uważany był za zręcznego i dobrego jak na swój wiek polityka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polacy w Niemczech zaginęli bez śladu. Poznajesz ich? Możesz pomóc

Po upadku PRL pozostał w polityce. W 1995 roku pokonał w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, który ubiegał się o reelekcję. Prezydentem pozostał do 2005 roku, gdy zastąpił go Lech Kaczyński.

Izaak Stolzman IPN

Izaakiem Stolzmanem urodzonym w 1921 roku miał być ojciec Kwaśniewskiego, Zdzisław (imię i nazwisko zmienił rzekomo po okresie stalinizmu w PRL). Jak podają skrajnie prawicowe media, w tym portal „IV rozbiór Polski” w latach II wojny światowej i bezpośrednio po zakończeniu oraz dalej w latach 50. z ramienia NKWD i następnie UB mordował niewinnych ludzi na Wileńszczyźnie, Kresach Wschodnich i na Pomorzu. Miał być rosyjskim Żydem w stopniu pułkownika NKWD, który wykazywał się niezwykłym okrucieństwem także wobec rodaków.

Jak podają miłośnicy teorii, nazwisko i nowe dokumenty, fałszywie potwierdzające jego lekarskie kwalifikacje, wyrobiła mu UB-ecja. Wówczas osiadł na Pomorzu Zachodnim i założył rodzinę. Tych informacji jak na razie jednak nikt nie potwierdził, choć poczyniono w tym kierunku kroki. Instytut Pamięci Narodowej wspomina o zaistnieniu wątpliwości w tej sprawie na łamach prasy w swoim Przeglądzie Mediów z 9 marca 2005 roku.

– Od kilku lat Barbara Błasińska z Niezależnego Społecznego Ruchu Kobiet toczy batalię o wszczęcie postępowania przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie „rzekomego udziału w latach 1941-1956 na terenie Wileńszczyzny i Pomorza Izaaka Stolzmana vel. Zdzisława Kwaśniewskiego i Leeibe Bartkowskiego w masowych zabójstwach osób narodowości polskiej i innych narodowości, a szczególności żołnierzy AK” – czytamy w „Głosie” nr 10/2005 – odnotowuje IPN.

Aleksander Kwaśniewski rodzice

Rodzicami byłego prezydenta III RP byli chirurg Zdzisław Kaczyński, kierownik białogardzkiej przychodni kolejowej i Aleksandra Kwaśniewska (z domu Bałasz). Ojciec Kwaśniewskiego zmarł w 1990 roku, matka natomiast pięć lat później, na niedługo przed wyborami prezydenckimi.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Brytyjczycy są zaniepokojeni. Co się dzieje z królową Elżbietą?!
  2. Marta Kaczyńska atakuje młodzież! Przypominamy, jaka była z niej nastolatka
  3. Beata Szydło wyleci na bruk?! B. premier nie mogła już dłużej milczeć
  4. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?
  5. Znaki zodiaku, które są najsilniejsze. Jesteś wśród nich?

Czy Aleksander Kwaśniewski był dobrym Prezydentem RP?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Jolanta Kwaśniewska i sekrety jej wyglądu. Możecie przeżyć szok!

źródło: ipn.gov/ivrozbiorpolski.pl

Zobacz również