Aleksander Kwaśniewski: Prawdziwe nazwisko ma inne? Wyjaśniamy

Aleksander Kwaśniewski: Prawdziwe nazwisko ma inne? Wyjaśniamy Źródło: Fot. YouTube/Superstacja

Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko: ta sprawa dotycząca polityka nadal wzbudza ogromne kontrowersje, szczególnie jeśli chodzi o jego pochodzenie. Prezydent RP w latach 1995-2010 i jednocześnie polityk najdłużej sprawujący ten urząd od czasów międzywojnia, oskarżany bywa o kłamstwa w kontekście swojej narodowości i intencji wobec kraju.

Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko ma inne? Życiorys byłego prezydenta od lat podlega gorącej dyskusji. Jego przeciwnicy z lubością podnoszą kwestię jego działalności w PZPR i tego, jak przełożyła się na okres już pod 1989 i jego prezydenturę.

Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko

Pewni publicyści prawicowi, choć jest ich zaledwie garstka, nadal utrzymują, że były prezydent kłamie w kwestii swojego pochodzenia narodowościowego i ukrywa prawdę o ojcu. Ponadto utrzymują, że Aleksander Kwaśniewski prawdziwe nazwisko ma inne niż to, którym się posługuje.

Aleksander Kwaśniewski życiorys

Były prezydent RP i "minister sportu" PRL urodził się w 1954 roku w Białogardzie na Pomorzu Zachodnim. W połowie lat 70. studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Po ukończeniu nauki w 1977 roku wstąpił do PZPR, w której zaszedł na same szczyty władzy państwowej. Był członkiem dwóch rządów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a nawet szefem PKOL. W 1990 roku uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu po stronie rządowej. W okresie działalności socjalistycznej uważany był za zręcznego i dobrego jak na swój wiek polityka.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Po upadku PRL pozostał w polityce. W 1995 roku pokonał w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, który ubiegał się o reelekcję. Prezydentem pozostał do 2005 roku, gdy zastąpił go Lech Kaczyński.

Izaak Stolzman IPN

Izaakiem Stolzmanem urodzonym w 1921 roku miał być ojciec Kwaśniewskiego, Zdzisław (imię i nazwisko zmienił rzekomo po okresie stalinizmu w PRL). Jak podają skrajnie prawicowe media, w tym portal "IV rozbiór Polski" w latach II wojny światowej i bezpośrednio po zakończeniu oraz dalej w latach 50. z ramienia NKWD i następnie UB mordował niewinnych ludzi na Wileńszczyźnie, Kresach Wschodnich i na Pomorzu. Miał być rosyjskim Żydem w stopniu pułkownika NKWD, który wykazywał się niezwykłym okrucieństwem także wobec rodaków. Jak podają miłośnicy teorii, nazwisko i nowe dokumenty, fałszywie potwierdzające jego lekarskie kwalifikacje, wyrobiła mu UB-ecja. Wówczas osiadł na Pomorzu Zachodnim i założył rodzinę. Tych informacji jak na razie jednak nikt nie potwierdził, choć poczyniono w tym kierunku kroki. Instytut Pamięci Narodowej wspomina o zaistnieniu wątpliwości w tej sprawie na łamach prasy w swoim Przeglądzie Mediów z 9 marca 2005 roku. - Od kilku lat Barbara Błasińska z Niezależnego Społecznego Ruchu Kobiet toczy batalię o wszczęcie postępowania przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie „rzekomego udziału w latach 1941-1956 na terenie Wileńszczyzny i Pomorza Izaaka Stolzmana vel. Zdzisława Kwaśniewskiego i Leeibe Bartkowskiego w masowych zabójstwach osób narodowości polskiej i innych narodowości, a szczególności żołnierzy AK” - czytamy w „Głosie” nr 10/2005 - odnotowuje IPN.

Aleksander Kwaśniewski rodzice

Rodzicami byłego prezydenta III RP byli chirurg Zdzisław Kaczyński, kierownik białogardzkiej przychodni kolejowej i Aleksandra Kwaśniewska (z domu Bałasz). Ojciec Kwaśniewskiego zmarł w 1990 roku, matka natomiast pięć lat później, na niedługo przed wyborami prezydenckimi. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Brytyjczycy są zaniepokojeni. Co się dzieje z królową Elżbietą?!
  2. Marta Kaczyńska atakuje młodzież! Przypominamy, jaka była z niej nastolatka
  3. Beata Szydło wyleci na bruk?! B. premier nie mogła już dłużej milczeć
  4. Znaki zodiaku i ich zwierzęta. Jaki pupil pasuje do ciebie?
  5. Znaki zodiaku, które są najsilniejsze. Jesteś wśród nich?
źródło: ipn.gov/ivrozbiorpolski.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News