Dzieje się! Największy WRÓG PiS został właśnie szefem KRS

Dzieje się! Największy WRÓG PiS został właśnie szefem KRS

Takiego obrotu spraw nie mógł spodziewać się nikt. Na przewodniczącego jednego z najważniejszych organów konstytucyjnych, czyli KRS wybrano największego wroga partii rządzącej. Teraz będzie kierować Krajową Radą Sądownictwa, czego Prawo i Sprawiedliwość nie może zaakceptować.

W związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, z przewodniczenia KRS-em zrezygnował jej dotychczasowy szef - Dariusz Zawistowski. Jak poinformował rzecznik organu, sędzia Waldemar Żurek, Zawistowski zrezygnował w formie protestu przeciwko reformie sądownictwa. Wielokrotnie podkreślał on, że nowe ustawy spowodują zawłaszczanie sądów przez polityków.

Wybory w KRS

We wtorek Rada zebrała się pod przewodnictwem zasiadającej w niej z urzędu Małgorzaty Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. I to właśnie ją przytłaczającą większością wybrano na przewodniczącą organu. ZOBACZ TAKŻE: Reforma sądownictwa wchodzi w życie. Ziobro odwołuje sędziów Na Gersdorf zagłosowało 14 z 19 obecnych na zebraniu członków KRS. Przeciw było troje, zaś 1 głos został oddany nieważnie. Wybór właśnie Małgorzaty Gersdorf to ze strony sędziów zasiadających w Radzie policzek dla Prawa i Sprawiedliwości. PiS za wszelką cenę chciałby raczej pozbyć się jej z przestrzeni publicznej, zamiast wynosić na kolejne, eksponowane stanowisko.

Wróg PiS szefem KRS!

Małgorzata Gersdorf od wielu miesięcy stoi w opozycji do obecnej władzy. Szczególnie ostro krytykowała przygotowywane przez PiS zmiany w sądownictwie. Także te, które przygotował Andrzej Duda, po zawetowaniu ustaw PiS-u, nie podobały się sędzi Gersdorf. ZOBACZ TAKŻE: Reforma sądownictwa Ziobry skrytykowana w Europie. Minister zarzuca brak profejsonalizmu Uważa ona, że nowe prawo powoduje przejęcie kontroli nad niezawisłym dotąd sądownictwie przez polityków, w tym szczególnie przez ministra sprawiedliwości. Jej wybór zostanie z pewnością ostro skrytykowany. Nie wiadomo jeszcze, czy PiS podejmie kroki w celu pozbycia się Gersdorf z samych szczytów władzy nad organami sądownictwa w Polsce. ZOBACZ TAKŻE: Przed Pałacem Prezydenckim w Wigilię będzie najsmutniejszy dzień w roku

Krajowa Rada Sądownictwa - gwarant niezawisłości?

Krajowa Rada sądownictwa składa się z 25 osób. Jej zadaniem jest ocena kandydatów na stanowiska sędziowskie oraz ocena w sprawie awansów i degradacji sędziów. Organ ma charakter doradczy i jego opinie są przedstawiane do zatwierdzenia prezydentowi lub ministrowi sprawiedliwości. Ma ogromne znaczenie w zakresie gwarantowania niezawisłości sędziowskiej. To przez Radę przechodzą wszelkie kandydatury, zaś jej opinie są niezwykle istotne. Także jej skład ma gwarantować brak nacisków i wpływów politycznych. ZOBACZ TAKŻE: Opozycja w żałobie! KRS się poddaje, a Ziobro zaczyna rzeźnię W Radzie zasiadało dotąd 15 sędziów wybieranych przez samorząd sędziowski w różnych poziomów sądów w Polsce. Z urzędu zasiadają w niej także I prezes Sądu Najwyższego oraz I prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i Minister Sprawiedliwości. Rolę przedstawicieli obywatelskich pełnią w Krajowej Radzie Sądownictwa: przedstawiciel prezydenta, 4 posłów i 2 senatorów. Następny artykuł