Polskę znów atakuje smog. W wielu miastach kraju odnotowano wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Normy smogu już są przekroczone, a przecież sezon grzewczy dopiero się zaczął.

Nasz kraj zajmuje wysoką lokatę na liście miast najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na zewnątrz temperatura coraz bardziej spada, dzięki czemu rozpoczął się okres grzewczy. W tym czasie dochodzi do zwiększania się emisji zanieczyszczeń. Dodatkowo wiatr powoduje, że zanieczyszczenia się osadzają.

Wskaźniki stanu jakości powietrza PM10 wskazują, że W niemal całej Polsce powietrze już jest bardzo mocno zanieczyszczone. Jak do tej pory, w województwie małopolskim oraz śląskim odnotowano największy smog. Jak podaje TVN24 najbardziej krytyczna sytuacja występuje w Nowym Targu. Odnotowano tam zawartość pyłu PM10 na poziomie 208 µg/m3. W innych miastach 105 µg/m3 – Kościerzyna, 139 µg/m3 – Nowy Sącz oraz w okolicach Żywca – 120 µg/m3.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy innych miast mogą czuć się bezpiecznie. Za wyjątkiem małych miasteczek i wsi, smog jest niemal wszędzie.

PM10 jest to pył zawieszony, który uszkadza płuca, podnosi ciśnienie krwi, zwęża naczynia krwionośne i drogi oddechowe.  Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może być rakotwórczy.

Najbardziej na negatywne oddziaływanie smogu narażone są osoby starsze i dzieci. Zaleca się unikania wychodzenia z domu, ponieważ powietrze nie jest tam aż tak zanieczyszczone jak na zewnątrz. Smog negatywnie wpływa na układy oddechowy i krążenia, a także wywołuje podrażnienia oczu i dróg oddechowych. Warto skorzystać z aplikacji na telefon lub tablet, które pomogą nam być na bieżąco z poziomem zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście.

 

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

 

W strefie skażenia: Tak dziś wygląda Czarnobyl [ZOBACZ!]

Zobacz również