Działaczka na rzecz praw i ochrony dla społeczności LGBT, Hande Kader, została odnaleziona martwa. Kobietę najpierw brutalnie zgwałcono kilkukrotnie, a potem spalono żywcem.

Hande Kader to jedna z najbardziej rozpoznawalnych liderek społeczności LGBT w Trucji. Aktywnie walczyła o prawa i ochronę prawną dla osób o odmiennej orientacji seksualnej, transpłciowych, a także prostytutek (sama pracowała w tym zawodzie). Mimo, że w Turcji homoseksualizm nie jest oficjalnie zakazany, to sytuacja osób LGBT jest tam tragiczna – za publiczne przyznanie się do odmiennej orientacji grozi najczęściej lincz zorganizowany przez lokalną ludność, a nawet śmierć. Wszelkie przejawy publicznego obnoszenia się z homoseksualizmem, jak na przykład parady równości są także brutalnie tłumione przez policję.

Kilka dni temu kobieta została odnaleziona martwa w Stambule. Z informacji jakie uzyskały media wynika, że aktywistka została najpierw kilkakrotnie zgwałcona, a potem spalona żywcem. Ostatni raz widziano ją w samochodzie z klientem.

Nie tylko turecka, ale również międzynarodowa społeczność LGBT jest zdruzgotana wiadomością o brutalnym mordzie Kader i domaga się od tureckich władz ujęcia sprawcy lub sprawców oraz ich surowe ukaranie.

 – Jesteśmy wściekli: nasza ukochana przyjaciółka Hande Kader została spalona żywcem. Hande zabierała głos w walce z przestępstwami z nienawiści i zachęcała innych, aby również to robili – czytamy w oświadczeniu tureckiej organizacji „Stambulski Komitet LGBTI Pride Week”.

lgbt

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: identities.mic

...

Zobacz również