Aktorka Sadaf Taherian umieściła na swoim Instagramie zdjęcia bez hidżabu. Okazuje się, że coś co dla europejskich aktorek jest codziennością, jej zrujnowało karierę. Irański rządu uznał ów czyn za niemoralność i zabronił jej grania w filmach.

Kobieta opublikowała zdjęcia, aby zaprotestować przeciwko irańskiemu prawu, które nakazuje kobietom zasłaniać włosy w miejscach publicznych.

„Byłam zestresowana i zmartwiona tym, jak ludzie zareagują na moje zdjęcia. Wspomnienia z przeszłości dały mi odwagę do umieszczenia tych zdjęć. Pamiętam, jak odwiedzałam wiele koncernów filmowych, aby podpisać kontrakt, ale słyszałam mnóstwo nieodpowiednich komentarzy na temat mojego wyglądu.” – mówiła Sadaf Taherian w wywiadzie dla Voice of America.

Zdjęcia wywołały nie tylko oburzenie rządu, ale także irańskich internautów. Pojawiły się zmodyfikowane zdjęcia, gdzie Teherian ma już hidżab na głowie.

Aktorka twierdzi, że rząd Iranu zabronił jej grać w filmach, co jest dla niej potężnym ciosem. Będzie musiała przenieść się do Dubaju i tam próbować kontynuować karierę. Teherian przyzanała również, że była wielokrotnie molestowana w pracy.

„Nie spodziewałam się, że usłyszę tyle nieprzyjemnych komentarzy od przedstawicieli mojego narodu. Chcę żyć w miejscu, gdzie mogę być szczęśliwa.” – powiedziała.

Hidżab tradycyjnie oznacza skromy styl ubierania się i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obecnie jest jednak kojarzony z chustą, którą kobiety mają zakrywać uszy, włosy i szyję, ale nie ramiona i twarz. Niektóre państwa muzułmańskie poszły jednak dalej i wprowadziły nikab lub burkę, których noszenie jest nakazane przez prawo.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

jo, źródło: tvn24.pl