Aktor nie żyje
Pikio.pl
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Z ostatniej chwili: Nie żyje wybitny polski aktor. Zagrał słynną rolę w "Vabanku"

Aktor uwielbiany przez tysiące polskich telewidzów nie żyje. Krajowe media obiegła nieoczekiwana wiadomość o niespodziewanej śmierci wielkiego Polaka. Trudno uwierzyć w to, że odszedł. Jego śmierć jest nieodżałowaną stratą dla krajowej kinematografii. Niech spoczywa w spokoju. Składamy kondolencje.

Aktor, który zagrał ważną rolę w jednym z najpopularniejszych polskich dzieł kinematograficznych, nie żyje. O jego odejściu poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Fani pogrążyli się w głębokiej żałobie po stracie idola.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Aktor uwielbiany przez Polaków nie żyje

Związek Artystów Scen Polskich przekazał smutną informację na temat odejścia Józefa Pary, który grał w kultowym filmie "Vabank". Legendarny artysta odszedł w poniedziałek, 9 listopada, w wieku 86 lat. Był wybitnym aktorem filmowym i teatralnym.

Na swoim koncie miał dziesiątki ról filmowych, serialowych i teatralnych. Można było oglądać go między innymi w: "Agencie nr 1", "Człowieku na torze", "Trędowatej", "Królowej Bonie", "Do krwi ostatniej", "Polonia Restituta", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy" oraz w "Alchemiku Sendiviusie".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Największą popularność przyniosła mu jednak kreacja Komisarza Przygody w obrazach Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II", która na zawsze zapisała się w pamięci polskich widzów oraz w krajowej popkulturze.

Józef Para był również reżyserem i aktorem teatrów Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach oraz pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

Jak pisze Związek Artystów Scen Polskich: "W teatralnych inscenizacjach, których był często także reżyserem, zagrał Zbigniewa w "Mazepie" i tytułowego Horsztyńskiego Słowackiego, Helmera i Dr. Rancka w "Domu lalki" Ibsena, Bohatera w "Kartotece" Różewicza, Króla w "Hamlecie" Szekspira, Łatkę w "Dożywociu" Fredry, Pierczichina w "Mieszczanach" Gorkiego, AA w "Emigrantach" Mrożka, Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego, czy Tipoffa w "Lekarzu bezdomnym” Słonimskiego".

Aktor był również laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego.

Został odznaczony także Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i - jak podaje Związek Artystów Scen Polskich - "z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dzisiaj grzeje: 1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Radiozet przekazało zatrważającą wiadomość. Sprawdza się najgorszy scenariusz, Polki i Polacy wstrzymali oddech

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Aktor był również autorem książki wspomnieniowej pt. "Salony i kulisy", która została opublikowana w roku 1998 nakładem Wydawnictwa Śląsk. W jego artystycznym życiorysie znalazło się ponad sto pozycji. To oszałamiający wynik.

Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom, studentom oraz fanom popularnego aktora składamy najszczersze wyrazy współczucia. Jego odejście jest nieodżałowaną stratą dla polskiego filmu. Niech spoczywa w spokoju.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  2. Tragiczne wiadomości obiegły świat. Nie żyje jedna z największych legend NBA, był kochany przez miliony fanów
  3. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  4. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  5. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  6. Niesamowite spotkanie na dnie oceanu. Niezwykle rzadki okaz, naukowcy nie mogli uwierzyć
  7. 11 listopada 1918 w prasie dominowało jedno słowo. Nie było mowy o "niepodległości"
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News