Akcyza znowu wzrośnie
fot. pexels.com/Isaac Sarver
Karol Zaborowski - 16 Kwietnia 2019

Ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę. Akcyza zostanie podniesiona

Akcyza według wielu osób już teraz jest o wiele za wysoka i powinna zostać jak najszybciej zmniejszona. Niestety wygląda na to, że czeka nas kolejna podwyżka.

Akcyza na szczęście nie obejmuje wszystkich produktów, a jedynie wybrane, ale wciąż dotyczy rzeczy, które w naszym kraju są nad wyraz popularne. Mowa oczywiście o produktach tytoniowych, a także alkoholu z niewielkimi wyjątkami. Niestety są to produkty, których ceny regularnie ulegają podwyżkom, a w niedalekiej przyszłości, cała akcyza zostanie zwiększona na wszystkie z nich.

Akcyza będzie jeszcze większa

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że robiąc najzwyczajniejsze zakupy, płaci podatek. Niestety na każdym kroku czeka na nas jakiś przepis, który jeszcze skuteczniej wyciąga nasze pieniądze z kieszeni, które potem trafiają do wiecznie zbyt małego budżetu.

Jaka to melodia NorbiSzczere i smutne wyznanie Norbiego. "Pogodziłem się, że nie będę miał syna"Czytaj dalej

Polski rząd jest zobligowany do przedstawiania Unii Europejskiej Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, który określa ramy i działania finansowe przewidziane na najbliższe lata. Polski rząd właśnie dzisiaj przedstawił taki dokument, który obejmuje rok 2019 oraz 2020, a w nim zawarty jest plan podniesienia akcyzy w przyszłym roku o 3%.

Celem tego ma być "indeksacja stawki podatku akcyzowego o 3 proc. na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie". Łącznie zwiększenie akcyzy o 3% ma sprawić, że do budżetu państwa wpłynie dodatkowo 1,14 mld zł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

magda gessler9 zdjęcie powoduje wytrzeszcz oczu. Tak NAPRAWDĘ Gessler wygląda bez makijażu i doczepówCzytaj dalej

- Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT - czytamy w planie rządu.

Przedstawienie takiego planu finansowego spotkało się z gigantycznym odzewem ze strony Polaków, którzy nie kryją swojego niezadowolenia.

- No tak wszyscy mówią o zmniejszaniu podatków, a tu proszę bardzo - pisze jeden z internautów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygotujcie chusteczki! Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. To, co stało się po chwili, rozłoży was na łopatki!
  2. To była wielka TRAUMA Marty Kaczyńskiej. Tak obrzydliwego żartu się nie spodziewała
  3. Nostradamus przewidział pożar Notre Dame? Dalsza część jego przepowiedni jest przerażająca
  4. Porażające słowa Jackowskiego o pożarze Notre Dame. Jasnowidz ostrzega, to dopiero początek koszmaru
  5. Ojciec dzieci Anny Przybylskiej zatrzymany. Oskarżają go o obrzydliwe przestępstwo, dla wielu to ciężki szok
  6. Świat obiegła wiadomość, że Meghan Markle urodziła. B. rzecznik królowej zabrał głos

czterej pancerni i piesGwiazdor "Czterej pancerni i pies" ciężko choruje i nie może chodzić. Wstrząsające wiadomościCzytaj dalej

źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News