Rodzina Agaty Dudy rozbita, religijna afera w tle

Rodzina Agaty Dudy rozbita, religijna afera w tle Źródło: Fot. YouTube/Caritas Polska

Agata Duda, jako pierwsza dama, odbierana jest przez Polaków naprawdę różnie. Połowa z nich uważa, że sprawdza się dobrze. Druga połowa sądzi, że ta rola ją przerosła i nie są zwolennikami pani prezydentowej. Afera w rodzinie może przysporzyć jej kolejnych wrogów...

Rodzina Agaty Kornhauser-Dudy ma swój mroczny sekret, który właśnie teraz postanowił ujawnić jej brat, Jakub Kornhauser. Od lat nie rozmawia z siostrą. Nie popiera polityki, którą prowadzi ona wraz ze swoim mężem prezydentem Andrzejem Dudą. - Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje – jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka. Bawiłem się tymi narracjami i dowolnie wymieniałem. Nazwisko Kornhauser – z końcówką er – jest przecież typowo austriackie. Nigdy nie miałem też problemu z tym, że mam żydowskich przodków, przeciwnie – był to dla mnie powód do dumy, szły za tym ciekawe historie, jak się okazało, również literackie - zaczyna opowieść o historii swojej rodziny w rozmowie dla magazynu "Viva".

Agata Duda - przeszłość jej rodziny zszokuje wszystkich

Jakub opowiedział o tym, jak z powodów religijnych jego rodzice zostali pośmiertnie rozdzieleni. Pochowani oddzielnie, na dwóch osobnych cmentarzach - on jako żyd, a ona jako katoliczka. Religia żydowska przekazywana jest w linii żeńskiej, więc dziadek Agaty Dudy żeniąc się z katoliczką zakończył żydowską linię w rodzinie. Wywołało to wiele histerycznych awantur. - Dopiero jako dorosły człowiek zrozumiałem, jak bardzo symboliczne znaczenie miało dla niego to pośmiertne rozdzielenie rodziców. To było przecięcie jego tożsamości na pół. Przez lata przerażała mnie ta wizja rozdzielenia grobów. Na cmentarzu babci paliły się znicze, był porządek, trochę radośnie, trochę melancholijnie. A u dziadka cisza i koty. Jakbyśmy na tym samym skrawku przestrzeni pukali do zupełnie innego świata – zdradził w wywiadzie dla Wyborczej. - Rano dziadek, który aktywnie działał w gminie żydowskiej, zabierał tatę do domu modlitwy, wieczorem babcia próbowała nauczyć go pacierza. Jakby przeciągali linę. Mama jest katoliczką, w takim duchu wychowywała Agatę i mnie. Ja już w liceum przestałem wierzyć w tę wspólnotowość, choć podobnie jak tata wierzę w coś nadprzyrodzonego. Nie jestem racjonalistą, racjonalne podejście do rzeczywistości bardzo mnie denerwuje. Może dlatego zajmuję się surrealizmem i magicznymi historiami, a zinstytucjonalizowane, zhierarchizowane religie bardzo mnie odstręczają - opowiada Jakub Kornhauser, który prywatnie zajmuje się poezją, jest pisarzem, krytykiem literackim i wykładowcą Uniwersytety Jagiellońskiego. Agata Duda nie utrzymuje kontaktu z bratem. Poróżniła ich zarówno religia, jak i polityka. Porozumienie tych dwojga byłoby rzeczą trudną, ale z pewnością możliwą. Czyżby fakt, że Jakub zaczyna udzielać wywiadów na temat przeszłości Agaty Dudy może świadczyć o jego chęci zbliżenia się do siostry? Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. XXXTentacion wiedział, że go zabiją. Jest nagranie tuż przed śmiercią, WSTRZĄSAJĄCE słowa
  2. Szokujące informacje. Tomasz Komenda próbował popełnić samobójstwo
  3. Historyczna afera! Pół największej polskiej partii ma trafić do więzienia
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News