Agata i Andrzej Duda wręczyli medale odzyskania niepodległości. Wśród nagrodzonych przyjezdni z Ukrainy i USA

Agata i Andrzej Duda wręczyli medale odzyskania niepodległości. Wśród nagrodzonych przyjezdni z Ukrainy i USA Źródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta

Agata Duda wraz z prezydentem spotkali się z przedstawicielami harcerskich organizacji. Ich wyjątkowo zasłużeni członkowie, w tym osoby należące do Polonii w USA, Ukrainie i Litwie, zostali odznaczeni przez prezydenta medalami 100-lecia odzyskanej niepodległości. Uroczystość wyraźnie poruszyła pierwszą parę.

Agata Duda towarzyszyła prezydentowi w czasie spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Odbyło się ono w Pałacu Prezydenckim oraz na jego dziedzińcu. Andrzej Duda, który sam był w młodości blisko związany z ruchami harcerskimi, wyraźnie ucieszył się z możliwości zorganizowania podobnego wydarzenia.

- Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości, polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, ginęli potem, żeby ją odzyskać. Ruch harcerski jako taki powinien zostać odznaczony właśnie medalem odzyskanej niepodległości, bo harcerze przyczynili się do tego - powiedział oficjalnie prezydent w czasie spotkania, na którym wręczył niektórym zebranym specjalne odznaczenia.

Agata Duda oraz prezydent Andrzej Duda spotkali się z harcerzami

Osoby, które najbardziej zasłużyły się dla polskiego oraz polonijnego harcerstwa, otrzymały medale 100-lecia odzyskanej niepodległości. Andrzej Duda był niezwykle zadowolony z tego, że może wręczyć podobne odznaczenia właśnie przedstawicielom tej grupy, spośród których niektórzy przyjechali specjalnie z USA, Ukrainy, czy Litwy.

- To taki dowód przywiązania do Rzeczypospolitej, do ruchu harcerskiego jako ruchu braterstwa, przyjaźni, bardzo widoczny. Ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem druhnom i druhom wręczyć te odznaczenia, medale odzyskanej niepodległości - powiedział prezydent.

Głowa państwa podziękowała także za udział harcerzy w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Poza tym Andrzej Duda podkreślił ich rolę w organizacji uroczystości, które miały miejsce z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

- Ale służba się nie kończy. 100-lecie odzyskania niepodległości obchodzimy nadal, granice Rzeczpospolitej kształtowały się długo, więc potrwa to kilka lat - stwierdził stanowczo prezydent.

Symboliczny gest Andrzeja Dudy

Warto zaznaczyć, ze na rozpoczęcie spotkania Andrzej Duda rozpalił na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim watrę. Na pożegnanie utworzył za to wraz z gośćmi wokół niej krąg harcerski.

- To watra braterstwa, przyjaźni, nie tylko polskich harcerzy, ale przyjaźni skautów i harcerzy na całym świecie. (…) Powierzam wam opiekę, straż nad tą watrą, czuwajcie, by płonęła - mówił Duda jeszcze podczas przywitania zebranych, nawiązując do ważnych dla harcerzy wartości.

 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Adam Małysz boi się o Piotra Żyłę. Tak źle jeszcze nie było
  2. Burza w mediach wokół Kuby Wojewódzkiego. Król TVN jest jednak gejem?
  3. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce
  4. Zaczyna robić się już poważnie. Związek Igi Lis i Taco Hemingwaya kwitnie
  5. Monika Olejnik mieszka w domu Władysława GOMUŁKI?! To prawdziwa rezydencja!
  6. Ile zarabia Sylwia Grzeszczak? Więcej pieniędzy ma tylko Beata Kozidrak!

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News