Agata Duda od 2015 roku pełni funkcję pierwszej damy u boku męża, Andrzeja Dudy. Chociaż w naszym kraju tradycja prezydencka wydaje się głęboko zakorzeniona, partnerki głów państwa traktuje się mniej poważnie. Nawet opozycja zdecydowała się więc stanąć po stronie Dudy oraz zawalczyć o jej finansową przyszłość.

Chociaż w wielu krajach świata pierwsze damy mogą liczyć na standardowe pensje, w Polsce sytuacja wciąż wygląda zdecydowanie inaczej. Chociaż Duda nie musi uiszczać najbardziej prozaicznych, ale także coraz droższych wydatków na życie codzienne, nie otrzymuje żadnych pieniędzy, od których mogłaby na przykład odprowadzać składki emerytalne.

Ile zarabia Agata Duda?

Jak wyznał prezydent w jednym z wywiadów, to on opłaca składki żony, aby nie musiała się martwić o przyszłość. Zaskakujący standard związany z brakiem wynagrodzenia dla pierwszej damy jest jednak coraz częściej krytykowany przez obie strony sceny politycznej.

Chociaż jako pierwsi wypowiadali się na ten temat politycy PiS, z których pomysłów związanych z pensją dla Agaty Dudy nic nie wyszło. Później sprawą zajęła się opozycja, a główną orędowniczką zmian okazała się była pierwsza dama Anna Komorowska.

– Jestem za tym, by pierwsza dama była wynagradzana, ale też z wynagrodzeniem powinien zostać określony zakres obowiązków. (…) Ten czas przynajmniej powinien się liczyć jako okres składkowy, do emerytury. I to jest minimum – powiedziała żona byłego prezydenta.

– Społeczeństwo mogłoby wtedy oczekiwać zaangażowania publicznego. Teraz żona każdego z prezydentów wypełnia swoje obowiązki tak, jak jej w duszy gra: z czym się zgadza, z czym się nie zgadza, co lubi, co mniej lubi – dodała stanowczo Komorowska.

Opozycja staje po stronie pierwszej damy

Co ciekawe, sprawę starają się obecnie nagłośnić także środowiska lewicowe. Opisała ją bowiem w charakterystycznym dla siebie tonie między innymi Krytyka Polityczna.

Czy jednak przyniesie to oczekiwane efekty? Tego być może dowiemy się już wkrótce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Błaszczak do dymisji? Minister PiS uderza w Macierewicza!
  2. Zwolennicy opozycji są zrozpaczeni. Z Biedroniem dzieje się coś bardzo złego
  3. Ochroniarz prezydenta ujawnia przerażajace informacje. Chodzi o zamach na Kwaśniewskiego
  4. To oficjalne. Morawiecki wbił gwóźdź do trumny Dudy

Czy Agata Duda godnie prezentuje się jako pierwsza dama?

Loading ... Loading ...

Agata Duda ma swoje sekrety. 10 faktów z jej życia, którymi się nie chwali [ZDJĘCIA]


Andrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!

Szefowa działu interwencji portalu Pikio.pl, dziennikarka, studentka stosunków międzynarodowych na UW. Obserwatorka amerykańskiej oraz polskiej polityki zagranicznej.