Agata Duda zabrała głos
instagram.com pierwszadama_akd
Irmina Jach - 17 Listopada 2020

Agata Duda przerwała milczenie. Nikt nie spodziewał się podobnych słów ws. szczególnych ciąż

Agata Duda po raz kolejny w ciągu ostatnich tygodni zdecydowała się przerwać milczenie i zabrała głos na temat problematycznych ciąż Polek. W mediach społecznościowych pierwszej damy pojawiło się wideo, które jest formą podziękowania i apelem do społeczeństwa. Nikt nie spodziewał się tego, że padną takie słowa. Trudno uwierzyć.

Agata Duda przez wiele lat prezydentury swojego męża, jako jedyna pierwsza dama w ciągu ostatnich dwóch dekad, nie zabierała głosu na temat praw Polek, co spotkało się z dużą krytyką społeczną. Po raz pierwszy wypowiedziała się na ten temat przy okazji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, jednak również wtedy jej wypowiedź nie wzbudziła entuzjazmu. Teraz pierwsza dama po raz kolejny podzieliła się refleksjami na temat ciąż.

Widok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneWidok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneCzytaj dalej

Agata Duda zabrała głos na temat ciąż

Bulwersujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego na temat niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP spotkał się z brakiem aprobaty opinii publicznej. Pod koniec października miliony Polaków wyszły na ulice, by protestować przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Ogólnopolski Strajk Kobiet zyskał międzynarodowy rozgłos, po stronie Polek opowiedziały się nawet zagraniczne gwiazdy. Niestety, pierwsza dama długo nie komentowała sytuacji społecznej.

Protestujący, którzy wyrażali swój żal i gniew bardzo liczyli na wsparcie Agaty Dudy. Polacy mieli nadzieję, że żona Andrzeja Dudy opowie się po ich stronie, tak jak robiły to Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa. Niestety, Agata Duda a długi czas wycofała się z aktywności publicznej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W końcu, pod presją społeczną, pierwsza dama zdecydowała się wypowiedzieć na temat swoich poglądów odnośnie aborcji eugenicznej, dając tym samym do zrozumienia, że do pewnego stopnia jest zwolenniczką wolnego wyboru, zaznaczając, że uważa kobiety, które zdecydowały się na urodzenie ciężko chorych dzieci za bohaterki.

- Ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła usunąć ciążę, nawet ciążę zagrożoną, ale wynika to z moich przekonań, wynika to również z mojej wiary, ale także ze świadomości, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie zostałabym sama i miałabym wsparcie rodziny (...). Stawiam pytanie, czy każdy jest zdolny do heroizmu i czy kobiety muszą być zmuszone do heroizmu - mam tutaj wątpliwości - mówiła Agata Duda pod koniec października.

Teraz pierwsza dama, która po dłuższej przerwie powróciła do aktywności w mediach społecznościowych, postanowiła po raz kolejny zabrać głos na temat ciąż. Stało się to przy okazji Dnia Wcześniaka, który na całym świecie obchodzony jest 17 listopada.

Na Instagramie żony Andrzeja Dudy pojawiło się nagranie, które wzbudziło duże zainteresowanie wśród Polaków. Niestety, jak się okazało, z wypowiedzi Agaty Dudy trudno wyciągnąć coś konkretnego. Pierwsza dama wypowiada się dość ogólnikowo, podkreślając swoje zaangażowanie w funkcje reprezentacyjne kraju.

- Światowy Dzień Wcześniaka. Od sześciu lat 17 listopada jest dla mnie szczególnie ważną datą, którą wypełniają wyjątkowe spotkania, silne emocje i niezapomniane wspomnienia. Wiele razy odwiedzałam oddziały dla wcześniaków w szpitalach w różnych częściach Polski. Wiem, że to tam, jak w soczewce, skupia się miłość i determinacja rodziców oraz oddanie i profesjonalizm medyków - mówiła Agata Duda.

Dzisiaj grzeje:

1. Porażająca wiadomość dot. pogrzebu Gulbinowicza. "Nie było identycznej kary w Polsce przez tysiąc lat"

2. Pilna wiadomość do rodziców dzieci poniżej 8 roku życia. Chodzi o dodatkowe pieniądze

3. Dramatyczna relacja pacjentów z polskiego szpitala. Byli bezsilni, wszystko za zamkniętymi drzwiami

Żona Andrzeja Dudy w kilku zdaniach podkreśliła, jak bardzo ważnym tematem są dla niej ciąże wcześniacze i streściła swoje działania w kierunku wsparcia dla matek, które znalazły się w takiej sytuacji życiowej. Podkreśliła również, że odwiedzała maluchy na szpitalnych oddziałach oraz podziękowała rodzicom za walkę oraz skierowała słowa uznania do personelu medycznego.

Agata Duda zachęciła do solidaryzowania się z opiekunami wcześniaków poprzez umieszczenie symbolu małych fioletowych skarpetek w rogu nagrania. Zaprezentowała się również w symbolicznym, fioletowym kostiumie. Uważacie jej zaangażowanie w sprawę za wystarczające?

Agata Duda o ciążach

Źródło zdjęcia: Instagram/pierwszadama_akd

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowę
  2. Matka zobaczyła, jak pies rzuca się na jej córeczkę. Później zrozumiała, że zwierzę ją ratuje
  3. Wiadomo, co stanie się przed pogrzebem Gulbinowicza. Media donoszą także o zaskakującym miejscu spoczynku
  4. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  5. Rzecznik rządu zabrał głos ws. ograniczeń w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków
  6. Wystarczy, że poznasz 5 trików na placki ziemniaczane, a staną się one obłędnie pyszne. Numer 3 na pewno Cię zaskoczy
  7. Potężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głową

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska/Tok FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News