Zapadła ważna decyzja ws. Agaty Dudy. To nie spodoba się wielu jej wielbicielom

Zapadła ważna decyzja ws. Agaty Dudy. To nie spodoba się wielu jej wielbicielom Źródło: Wikimedia Commons/A. Mitura/MSWiA

Agata Duda może być rozczarowana decyzją, jaką podjął Sejm. Najnowsze ustalenia są dalekie od tego, o co przez ostatnie miesiące walczyły grupy przychylne pierwszej damie. Nic nie pomógł tu nawet Andrzej Duda.

Agata Duda być może wolałaby, by to wszystko inaczej wyglądało, ale jej zdanie mało się liczy. To posłowie podejmują decyzje, które musi przyjąć bez słowa sprzeciwu. Właśnie zapadła ważne orzeczenie w sprawie, która mocno ją dotyczy.

Agata Duda nie dostanie żadnych pieniędzy

Prezydentowa, jak wiadomo, za swoją pracę i działalność nie pobiera żadnych pieniędzy. Działa "pro publico bono", czyli dla dobra publicznego. Pierwsze wzmianki o tym, że pierwsza dama powinna otrzymywać comiesięczną pensję podobnie jak jej mąż, pojawiły się w październiku ubiegłego roku. Wtedy do premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęła petycja napisana przez Polski Instytut Praw Głuchych, który optował za wypłacaniem Agacie Dudy pensji.

Argumentami było to, że "niewątpliwie jest jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju", a przez swoje zaangażowanie w obowiązki pierwszej damy musi zrezygnować z pracy zawodowej, a tym samym nie będzie już dostawać żadnych pieniędzy. Petycję rozpatrzono, ale szybko stwierdzono, że Agata Duda nie potrzebuje tych środków. Na tę chwilę nie jest nawet ubezpieczona, a składki odprowadza prezydent.

"Moja żona nie oczekuje pensji"

- Moja żona nie oczekuje pensji, może sprawować funkcję honorowo, w pełni pro publico bono - jeszcze w styczniu mówił tak Andrzej Duda.

I tak właśnie jest - Agata Duda nie pobiera za swoją działalność żadnych pieniędzy, ponieważ dwukrotna próba przyznania pensji pierwszej damie najzwyczajniej w świecie nie została przyjęta w Sejmie. Głosowanie odbyło się pierwszy raz w 2016 roku i obejmowało też podwyżkę pensji dla prezydenta i ministrów oraz parlamentarzystów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gdyby nowelizacja ustawy została zaakceptowana, Agata Duda mogłaby liczyć na aż 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie i oczywiście pełne ubezpieczenie. Z kolei około 10 tysięcy złotych miałoby wpływać na konta byłych pierwszych dam, na przykład Anny Komorowskiej czy Jolanty Kwaśniewskiej. Projekt nowelizacji spotkał się też z ogromnym sprzeciwem społeczeństwa, co też miało swój wpływ na głosowanie.

Taka decyzja posłów może nie spodobać się jej wielbicielom, a szczególnie tym, którzy byli zaangażowani w stworzenie petycji. Myśleli, że pójdzie łatwo, ale posłowie pogrążyli projekt. Ich praca poszła na marne - Agata Duda nie otrzyma ani grosza. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Justyna Żyła w CIĄŻY?! Opublikowała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem. Nikt już nie ma wątpliwości
  2. Nie żyje znany aktor. Fani i rodzina są w szoku. Zmarł niespodziewanie, miał 47 lat
  3. Nie żyje mistrz świata. Tajemnicza śmierć jest badana przez policję
  4. Dziennikarka TVN zachorowała na nowotwór. Pokazała swoje zdjęcia po chemioterapii
  5. Szokujące zdjęcie zakochanej pary obiega internet. Zadowoleni całowali się nad zwłokami
  6. Lepiej usiądźcie, bo to może powalić was na kolana. Wiadomo, ile zebrała fundacja Rydzyka dzięki bezinteresownej pomocy polityków PiS

Źródło: TVP

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News