Agata Duda pensja
Piotr Molecki/East News
Irmina Jach - 13 Stycznia 2021

Pojawiła się niespodziewana wiadomość o Agacie Dudzie. Chodzi o pensję dla pierwszej damy

Agata Duda - zdaniem posłów z sejmowej Komisji Petycji - powinna dostawać wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Sprawa od dawna budzi ogromne emocje wśród Polaków. Co zdecydowali politycy, którzy w środę 13 stycznia zajmowali się petycją?

Politycy z sejmowej Komisji Petycji wystosowali propozycję zmian w prawie dotyczącym wynagrodzenia małżonek prezydentów Rzeczpospolitej. Ich zdaniem pierwsze damy powinny zyskać prawo do wynagrodzenia za obowiązki, które pełnią, gdyż status męża uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia.

Agata Duda może liczyć na wynagrodzenie?

- Jednym z widocznych objawów źle działającego Państwa Polskiego jest z jednej strony oczekiwanie, że małżonek Prezydenta RP stanie się osobą publiczną, a z drugiej - że będzie to realizować za własne pieniądze, bez wynagrodzenia i bez zabezpieczenia emerytalnego - napisano w petycji, która wpłynęła do Sejmu.

Wniosek oraz obowiązujące przepisy prawne zostały przeanalizowane przez Biuro Analiz Sejmowych. Stwierdzono, że „zasadność ustawowego kompleksowego uregulowania statusu małżonki/małżonka Prezydenta RP nie budzi wątpliwości, a postulat podjęcia stosownych prac w tym zakresie pojawia się w dyskusji publicznej od dłuższego czasu”.

Zwrócono uwagę na fakt, że Agata Duda - jako żona prezydenta - nie może podejmować pracy zawodowej. Pozbawiona jest nie tylko pensji, ale także ubezpieczenia i możliwości opłacania składek emerytalnych. Mimo to powinna wykonywać zadania wynikające z funkcji reprezentacyjnej.

Więźniowie zgotowali „przywitanie” ojcu, który zabił noworodka. Porażające nagranie, wiemy co dalejWięźniowie zgotowali „przywitanie” ojcu, który zabił noworodka. Porażające nagranie, wiemy co dalejCzytaj dalej

- Z uwagi na liczbę obowiązków związanych z funkcjami reprezentacyjnymi, jej działalność społeczno-charytatywna jest pracą pełnoetatową. Zwyczajowo małżonki prezydenta pracy zawodowej nie wykonują. W związku z tym, za zasadne, nie popierając postulatu wprowadzenia wynagrodzenia, należałoby uznać uchwalenie przepisów dotyczących możliwości opłacania składek emerytalnych ze środków publicznych będących w gestii Kancelarii Prezydenta RP - komentuje prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Obecnie składki ZUS Agaty Dudy opłaca jej małżonek. Stanowisko Kancelarii Prezydenta wzbudziło kontrowersje wśród posłów opozycji. Uważają, że projekt wynagrodzenia dla pierwszej damy powinien zostać stworzony właśnie przez ten organ pomocniczy.

- Pan prezydent jest drugą kadencję i doskonale wie, że ta sprawa powinna być uregulowana. To nie my powinniśmy ten projekt wnosić, powinna to zrobić Kancelaria Prezydenta. Byłoby to pożyteczne i eleganckie - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Petycji Urszula Augustyn z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z Faktem.

- Sprawa zbyt ważna, by wprowadzać ją tylnymi drzwiami. Status małżonka prezydenta musi zostać uregulowany, musi mieć prawo do wynagrodzenia, ubezpieczenia, ale projekt musi powstać w trybie normalnej debaty. Inicjatywa mogłaby wystąpić od marszałka Sejmu, przy jasnym stanowisku rządu. Gdyby komisja petycji miała wystąpić, byłoby to bardzo niepoważne - dodał szef komisji Sławomir Piechota.

Obecnie nie wiadomo, czy marszałek Sejmu Elżbieta Witek wniesie powyższą inicjatywę. Prace nad projektem z sierpnia ubiegłego roku, który zakładał podwyżkę wynagrodzeń dla parlamentarzystów, ministrów i prezydenta, a także pensję w wysokości 13 tys. zł dla pierwszej damy, zostały wstrzymane z powodu negatywnego odbioru społecznego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News