Kardynał Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wypowiedział się oficjalnie na temat swojego stosunku do kryzysu migracyjnego, który objął Afrykę oraz Europę. Jego zdaniem działania władz krajów przyjmujących obcokrajowców są niewłaściwe i nie dają szans na rozwój innym regionom świata.

– Zatrzymajcie to! W większości krajów afrykańskich nie ma wojen. Nie zmuszają one ludzi do ucieczki – zaznaczył stanowczo kardynał Turkson. Według duchownego decyzja dotycząca przyjęcia młodych mężczyzn należy oczywiście do osób rządzących krajami europejskimi. Jednocześnie dodał, że „trzeba zamknąć dopływ wody, a nie wycierać to, co przecieknie”. Sam także zdradził swój pomysł, który mógłby pomóc w walce z narastającym problemem.

Należy pracować nad rozwojem Afryki. To da szansę na zatrzymanie młodych ludzi tu, na miejscu – zdradził Turkson dziennikarzom. Według niego więc radzenie sobie z kłopotami powinno rozpocząć się w miejscu, z którego wyjeżdżają emigranci, a nie już w Europie. Nie można jednak traktować raczej jego słów jako oficjalnego stanowiska Kościoła, gdyż różni członkowie wspólnoty wielokrotnie wypowiadali się na ten temat w całkowicie odmienny sposób.

...

Zobacz również