Afera w USA, Trump wściekły. Odchodzący Obama po cichu przekazał największemu wrogowi Izraela setki milionów dolarów.

Afera w USA,  Trump wściekły. Odchodzący Obama po cichu przekazał największemu wrogowi Izraela setki milionów dolarów. Źródło: fot. flickr

Ostatnie godziny urzędowania Barack Obama poświęcił na podjęcie kilku ważnych decyzji. Kilka z nich wywołały ogromne kontrowersje, tak jak ta o przekazaniu ponad 220 milionów dolarów największemu wrogowi Izraela.

Jak informuje agencja Associated Press, jedną z ostatnich decyzji byłego już prezydenta USA Baracka Obamy na kilka godzin przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa, było przekazanie 221 milionów dolarów największemu wrogowi Izraela - Autonomii Palestyńskiej, z którą pozostaje w konflikcie od dekad.

Jak dodaje agencja, Obama zrobił to pomimo wyraźnego sprzeciwu republikańskich kongresmenów, w tym szefa komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eda Royce'a.

Oficjalnie przekazane pieniądze mają być przeznaczone przez władze Autonomii Palestyńskiej na wsparcie reform politycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa Palestyńczyków. Część z przekazanych pieniędzy ma zostać wydanych również na "przygotowanie rządów prawa" w przyszłym państwie palestyńskim.

To jednoznacznie kłóci się z zapowiadaną polityką Donalda Trumpa, który wielokrotnie zaświadczał, że zdecydowanie opowiada się po stronie Izraela w kontekście tego konfliktu. Środowisko nowego prezydenta mocno krytykuje tę decyzję przekonując, że pieniądze amerykańskich podatników zostaną przeznaczone na ciche wspieranie muzułmańskiego terroryzmu.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News