Ostatnie godziny urzędowania Barack Obama poświęcił na podjęcie kilku ważnych decyzji. Kilka z nich wywołały ogromne kontrowersje, tak jak ta o przekazaniu ponad 220 milionów dolarów największemu wrogowi Izraela.

Jak informuje agencja Associated Press, jedną z ostatnich decyzji byłego już prezydenta USA Baracka Obamy na kilka godzin przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa, było przekazanie 221 milionów dolarów największemu wrogowi Izraela – Autonomii Palestyńskiej, z którą pozostaje w konflikcie od dekad.

Jak dodaje agencja, Obama zrobił to pomimo wyraźnego sprzeciwu republikańskich kongresmenów, w tym szefa komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eda Royce’a.

Oficjalnie przekazane pieniądze mają być przeznaczone przez władze Autonomii Palestyńskiej na wsparcie reform politycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa Palestyńczyków. Część z przekazanych pieniędzy ma zostać wydanych również na „przygotowanie rządów prawa” w przyszłym państwie palestyńskim.

To jednoznacznie kłóci się z zapowiadaną polityką Donalda Trumpa, który wielokrotnie zaświadczał, że zdecydowanie opowiada się po stronie Izraela w kontekście tego konfliktu. Środowisko nowego prezydenta mocno krytykuje tę decyzję przekonując, że pieniądze amerykańskich podatników zostaną przeznaczone na ciche wspieranie muzułmańskiego terroryzmu.

bh

...

Zobacz również