Absurdalna luka w programie 500+! NIE dostaną pieniędzy

Absurdalna luka w programie 500+! NIE dostaną pieniędzy Źródło: fot. Pixabay

Tego wyborcy PiS-owi nie wybaczą. Zwłaszcza ci, którzy padli ofiarą luki w ustawach regulujących 500+. Okazuje się, że wiele osób będzie musiało pożegnać się ze świadczeniem, które, jak twierdzą niektórzy, zapewniło partii zwycięstwo w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Obiektywnie uznać można, że 500+ było najbardziej sztandarowym programem kampanii parlamentarnej PiS. To właśnie dzięki temu świadczeniu partia poszerzyła swój elektorat. Wszystko wskazuje jednak na to, że teraz może się on zawęzić. ZOBACZ TAKŻE:  Rewolucja w 500+. Morawiecki mówi o ZABRANIU…

Luki w 500+

Wszystko przez luki w programie, które w pierwszej kolejności dotkną najuboższych. Znaczna część z nich nie otrzyma świadczenia, mimo iż jej się należy. Choć prawo przewiduje, że przy obliczaniu dochodu rodziny, uwzględnia się ten ubiegłoroczny - nie każda rodzina będzie mogła z tego przywileju skorzystać. Teoretycznie, jeżeli w tym roku wzbogacimy się o dodatkowe pieniądze, państwo i tak liczyć będzie te zarabiane przez nas w ubiegłym roku. Jeżeli zaś zubożejemy - to nasza aktualna sytuacja materialna będzie brana pod uwagę. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Okazuje się, iż występuje cały szereg wyjątków od tej reguły. Przykładem mogą być rodziny, korzystające z funduszu alimentacyjnego. Strata, jaką ponoszą rodziny, przestające z niego korzystać, nie jest liczona przy programie 500+. A to tylko jeden z wielu przykładów.

Przypadek samotnej matki

O jednym z niesprawiedliwych przypadków liczenia dochodu poinformowała "Rzeczpospolita". Medium podało przykład kobiety, której odmówiono świadczenia po tym, jak jej dziecko uzyskało stypendium szkolne. Nie wzięto bowiem pod uwagę jej ubiegłorocznych zarobków. Stypendium szkolne nie zostało wymienione w ustawie jako dochód, który można stracić.

ZOBACZ TAKŻE: Oficjalnie! Od 2018 rusza nowy program ważny niczym 500+

Odpowiedź urzędników

Urzędnicy zapierają się, iż o problemie wiedzą i nad nim pracują. Jednak osoby, pokrzywdzone przez luki prawne, poddają w wątpliwość ich efektywność. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialne za program ministerstwo, nie reaguje na problem. źródło: Rzeczpospolita     Następny artykuł