Władze największego na świecie portalu społecznościowego przyznają, że ich algorytm blokujący nieodpowiednie treści nie zawsze działa tak, jak należy. Jedną z ofiar takiego wadliwego działania padła szwedzka rysunkowa kampania społeczna.

Kampania dotycząca walki z rakiem piersi, Breast Cancer Awareness, może mówić o szczęściu w nieszczęściu. Jedna z grafik, która została umieszczona na oficjalnej facebookowej stronie kampanii została zablokowana. Cała sprawa zakrawa o absurd, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że akcja opiera się głównie na rysunkach i to bardzo minimalistycznych.

Algorytm Facebooka zablokował bowiem rysunek przedstawiający dwa różowe kółka, które wewnątrz mają dwa mniejsze kółka w kolorze ciemniejszego różu. Całość miała przedstawiać piersi. Nie była to jednak grafika erotyczna, a symboliczna i wykorzystywana do szerzenia wiedzy na temat raka piersi.

źródło: facebook.com/cancerfonden
źródło: facebook.com/cancerfonden

Przez kilka dni organizacja Cancerfonden, która zajmuje się kampanią, próbowała odwołać się do władz Facebooka, by te przestały cenzurować grafikę. Wystosowano także list otwarty do władz portalu, w którym zamieszczono kwadratową wersję zablokowanego obrazka.

Sprawa ocenzurowania niewinnej grafiki opisana została przez wiele mediów, co kampania może nazwać szczęściem w nieszczęściu. Kontrowersyjne działanie algorytmu sprawiło bowiem, że akcja Cancerfonden została potężnie nagłośniona i to nie tylko w Szwecji.

Facebook dopiero po takiej odezwie postanowił odblokować grafikę i przeprosić za wadliwe działanie algorytmu. Władze portalu wytłumaczyły też, że w sytuacji, kiedy każdego tygodnia algorytm ma do sprawdzenia dziesiątki milionów obrazków, sytuacje, kiedy dochodzi do pomyłek nie są niczym niezwykłym.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: mobirank.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również