Anders Breivik, morderca 77 osób za swój czyn, który sam uznaje za heroiczny, spędzi 21 lat w więzieniu. To najwyższa kara w słynącej z lekkiego prawa Norwegii. Teoretycznie, jeśli po odbyciu wyroku nadal będzie uznawany za zagrożenie dla społeczeństwa, istnieje możliwość nieograniczonego przedłużenia kary. Jednakże, słowa i zachowanie Norwega w więzieniu totalnie kompromituje system penitencjarny i wymiar sprawiedliwości.

Mężczyzna zupełnie nie żałuje tego co zrobił, nie wyraził cienia skruchy czy współczucia dla rodzin ofiar. Natomiast bardzo aktywnie wypowiada się na temat warunków w norweskim więzieniu. Wysłał 30-stronicowy list do kilkunastu największych redakcji świata, w którym narzeka, że jest przetrzymywany w najgorszych warunkach w Europie i traktowany gorzej niż zwierzę (przypominam, że ma celę z telewizorem przedstawioną na zdjęciu w artykule). Morderca uważa się za więźnia politycznego i zaklina, że nie dożyje do końca wyroku.

Breivik stwierdził ostatnio, że znowu będzie mordować, ponieważ mu się nudzi. Na szczęście tylko w wirtualnym świecie. Marzenie Breivika póki co nie może zostać zrealizowane, jako iż w swej celi ma jedynie ?nudne gry dla dzieci?. Z tego powodu Norweg zagroził strajkiem głodowym, jeśli władze nie dostarczą mu nowych gier (spis tytułów chce sporządzić sam) oraz konsoli. Ponoć pragnie znów grać w Call of Duty: Modern Warfare, grę w której ćwiczył przed masakrą na wyspie Utoya. Listę życzeń dopełniają komputer, wygodniejsze krzesło oraz wyższe kieszonkowe. W przyszłym tygodniu władze mają rozpatrzyć prośbę mordercy.

Wydaje się, że to sen lub historia ze świata abstrakcji. Drań i morderca nie tylko żyje w luksusowej celi, znacznie przewyższającej standardem mieszkania milionów Europejczyków, lecz bezczelnie stawia żądania domagając się zabawek. Żyjemy w świecie, w którym to więzień stawia warunki. Być może Breivik celowo ośmiesza norweskie prawo, co totalnie kompromituje ich system penitencjarny i wymiar sprawiedliwości.

Zobacz również

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta