Od przejęcia władzy przez PiS rośnie liczba aborcji. Eksperci: zasiłek "za życiem" nic nie daje

Od przejęcia władzy przez PiS rośnie liczba aborcji. Eksperci: zasiłek "za życiem" nic nie daje Źródło: Pixabay/corgaasbeek

Aborcja to temat, który od late dzieli polskie społeczeństwo. Jak wiadomo partia rządząca wprowadziła specjalny zasiłek "za życiem", który miał na celu zmniejszenie wykonywania tego typu zabiegów. Wygląda jednak na to, że to działanie nie przyniosło zamierzonego skutku.

Aborcja to temat, który zwykle wzbudza ogromne kontrowersje podczas dyskusji. Duża część polskiego społeczeństwa domaga się całkowitej legalizacji, a przeciwnicy żądają absolutnego zakazu. Wyniki najnowszych badań, mogą zaskoczyć wiele osób. Okazuje się, że od przejęcia władzy przez PiS, rośnie liczba aborcji. 

Aborcja tematem tabu 

Aborcja nadal jest w wielu kręgach tematem tabu, co najprawdopodobniej ściśle związane jest z faktem, że Polska to kraj bardzo silnie zakorzeniony w tradycji katolickiej. Partia rządząca, która jak wiadomo opowiada się za wprowadzeniem ostrzejszych rozporządzeń na ten temat, w 2017 roku zaproponowała zasiek " za życiem". 

Program ten miał na celu zmniejszenie liczby aborcji w naszym kraju. Warto przypomnieć, że przeprowadzenie tego zabiegu w naszym kraju jest legalne i możliwe tylko w kilku, dokładnie określonych przypadkach, m.in. zagrożenia dla życia lub zdrowia matki, wykrycia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Zaskakujące dane dotyczące liczby przeprowadzonych aborcji 

PiS w styczniu 2017 roku wprowadził zasiłek "za życiem" i zobowiązał się do wypłacania 4 tys. złotych rodzicom dziecka z ciężkim lub nieodwracalnym upośledzeniem. Miało to sprawić, że kobiety, które dowiedzą się podczas ciąży o tym, ze ich płód jest naznaczony pewnymi wadami, mimo to nie zdecydują się na aborcję. 

Jak wskazują badania, w pierwszych latach od funkcjonowania tego programu, rzeczywiście liczba przeprowadzonych zabiegów zmniejszyła się. Jednak jak się okazuje w ostatnim czasie ta tendencja zaczyna się zmieniać. W ubiegłym roku w Polsce wykonano 1076 zabiegów legalnej aborcji. Mniej niż w 2017 roku, ale więcej niż w 2018. 

Eksperci są zdania, że zasiłek "za życiem" zwyczajnie nie rozwiązuje w żaden sposób problemów związanych z wychowywaniem poważnie chorego dziecka. Pieniądze oczywiście pomagają, ale brakuje bardziej praktycznego wsparcia.

Dzisiaj grzeje: 1. Legendarna polska piosenkarka miała tragiczny wypadek. Całą noc leżała w rowie, nikt jej nie znalazł. Przez lata dochodziła do siebie
2. Po cichu obniżono emerytury Polaków. Sytuacja dotyczy tysięcy osób

- Nadal nie ma opieki wytchnieniowej, która miała odciążyć rodziców (...), zaś gwarantowany brak kolejek do leczenia dla takich dzieci nie zawsze udaje się wyegzekwować - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kolejny podatek spadnie na barki milionów Polaków. Podstawowe zakupy HORRENDALNIE wysokie
  2. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Podczas wywiadu ujawniła całą prawdę, wszystkim opadły szczęki
  3. Niestety, wydarzyło się najgorsze. Po 80 godzinach męczarni zmarło dziecko, którego walkę o życie obserwowały miliony ludzi
  4. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu mały piesek oduczy się złego nawyku
  5. Wbiegł do pokoju księżnej Diany, była zalana łzami. Kiedy odkrył, co zrobiła jej matka, pogrążył się z nią w bólu

Źródło: Super Express

Następny artykuł