abonament rtv
Fot. YouTube/Wirtualna Polska
Bartłomiej Chudy - 18 Marca 2019

Prezydent Duda podpisał ustawę. TVP dostanie 1,26 mld złotych z naszej kieszeni

Abonament RTV, czyli opłata na poczet mediów publicznych, nie spełnia swojej funkcji. Efektem słabej ściągalności tej daniny jest podpisana właśnie ustawa, dzięki której media publiczne otrzymają potężną dotację w kwocie 1,26 miliarda złotych.

Abonament RTV jest stałą opłatą, jaką odbiorcy mediów publicznych wnoszą "na ich poczet". W przypadku używania radioodbiornika miesięczna opłata wynosi 7 złotych, a telewizora 22,7 zł. Stawki są bardziej preferencyjne przy opłatach z góry za kilka miesięcy. Roczne korzystanie z radia wynosi nieco ponad 75 zł, za telewizję (ale i radio w pakiecie z TV) to koszt 245 zł.

Niepłacenie abonamentu jest dziś głównym powodem wejścia w życie znowelizowanej ustawy, która dofinansowuje media publiczne wysoką dotacją. TVP i Polskie Radio otrzymają ponad 1,26 miliarda zł. Jak czytamy, chodzi o "rekompensaty za utracone w latach 2018-19 opłaty abonamentowe".

Abonament RTV niewydolny? Dlatego podatnicy dopłacą ponad miliard na media publiczne

Nowelizację ustawy podpisał właśnie prezydent Andrzej Duda. Jego podpis wieńczy wysiłek ustawodawczy. Po obowiązkowym "vacatio legis" ustawa wejdzie w życie. Grubo ponad miliard złotych rozdzieli w tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, organ stojący na straży mediów publicznych.

- KRRiT, po przyjęciu uchwały, przekaże ją ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, który na jej podstawie wystąpi do ministra właściwego do spraw budżetu o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych - czytamy w uzasadnieniu ustawy na stronie prezydent.pl

Ustawa uzasadnia, że dwa lata temu abonamentu nie płaciło ponad 3,5 mln osób. Dowiadujemy się, że jedynie co 50 Polak korzysta tylko z radia. "Dziurę abonamentową" oszacowano na blisko milliard zł rocznie.

Zdaniem rzecznika prezydenta problem z abonamentem ma w Polsce dłuższą historię. W rozmowie z RMF FM padło nawet nawiązanie do błędów poczynionych w tej sprawie przez rząd Donalda Tuska.

źródła: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News