Nowy węzeł na A4 już otwarty. Mieszkańcy zabiegali kilka lat

Nowy węzeł na A4 już otwarty. Mieszkańcy zabiegali kilka lat Źródło: PxHere

Nowy węzeł na autostradzie A4 został właśnie oficjalnie otwarty. O inwestycję mieszkańcy zabiegali od bardzo wielu lat. Nowy zjazd z A4 pojawił się pomiędzy węzłami Bieżanów oraz Targowisko. Węzeł niepołomicki znajduje się w miejscu, gdzie autostrada A4 przecina drogę wojewódzką numer 964 z Wieliczki do Niepołomic.

Nowy węzeł jest bardzo dużym ułatwieniem dla mieszkańców okolicy. Łącznik wyraźnie skraca drogę. W przypadku Niepołomic o całe 7 kilometrów. Przed otwarciem zjazdu, aby dostać się na autostradę, trzeba było nadrabiać aż 10 kilometrów i jechać do Targowiska, teraz wystarczy przejechać zaledwie 3.

Inwestycja jest szczególnie istotna dla regionu ze względu na położoną w okolicy strefę ekonomiczną. Nowy zjazd na drogę wojewódzką ułatwia przepływ towarów i osób między "zoną", a okolicznymi miejscowościami, a w dalszej perspektywie między aglomeracjami: rzeszowską, krakowską, konurbacją śląsko-dąbrowską, czy wrocławską.

Szansa na rozwój przemysłu

Na otwarciu nowego węzła pojawił się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił on, że inwestycja nie należała do najłatwiejszych. - Tutaj trzeba było wykonać wiele prac hydrotechnicznych, pokonać rzeki i strumyki, które przy dużych ulewach zmieniają się w rwące potoki - podsumował minister.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Zjazd na trasę wojewódzką pojawił się pomiędzy istniejącymi już węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Inwestycja została zrealizowana w miejscu, gdzie A4 przecina drogę wojewódzką nr 964. Dzięki temu możliwe jest połączenie gmin położonych na południe od trasy autostrady. Do tej pory DW biegła pod wiaduktem, bez możliwości zjazdu z autostrady, ani wjazdu na nią. Inwestycja jest bardzo istotna dla Niepołomickiej Strefy Ekonomicznej i w jej realizacji widzi się duże nadzieje na rozwój.

Bez samorządu by się nie udało

Jak podaje Radio Kraków, szacunkowo do NSE codziennie dojeżdża 4,5 tysiąca osób. Po otwarciu łącznika ma zostać ona powiększona niemal dwukrotnie. Nowy węzeł uspokoi ruch tranzytowy na DW 964 przez Puszczę Niepołomicką oraz miejscowości przydrożne. Dzięki nowemu zjazdowi tranzyt ze strefy na Ukrainę zostanie skrócony o około 13 kilometrów, a w stronę konurbacji śląsko-dąbrowskiej o 5 km.

Inwestycja trwała dwa lata, a środki na realizację zadania należącego do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz województwa wsparł niepołomicki samorząd gminny. - To jest taki dobry model do działania, do współpracy, który prowadzi do rozwoju województwa małopolskiego. To jest nasze wspólne oczekiwanie, żeby poprzez rozwój infrastruktury drogowej rozwijało się nasze województwo - powiedział wojewoda.

Dzisiaj grzeje: 1. Złośliwy nowotwór zabrał go zdecydowanie za wcześnie. Wielu Polaków pogrążyło się w żałobie, właśnie dowiedzieliśmy się o śmierci Marcina Turskiego

2. Rak, którego widać gołym okiem. Nie wolno go lekceważyć

Długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, w końcu stała się faktem. Wiele wskazuje jednak, że nie byłaby ona możliwa bez wsparcia lokalnego samorządu. Dzięki działaniom gminy jest szansa na rozwój Niepołomickiej Strefy Ekonomicznej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wybierasz się na grzyby? Musisz niezwykle uważać, możesz słono zapłacić, nawet do 500 zł
  2. Fani martwią się o Annę Lewandowską. Zwrócili uwagę na jeden szczegół (FOTO)
  3. Nawet 500 złotych mandatu, wiele osób nie miało o nim pojęcia. Wystarczy, że zapomnisz o jednej rzeczy jadąc w deszczu
  4. Klamka zapadła. Polacy znowu poddani przymusowej kwarantannie, nakaz dotyczy wszystkich osób, które wjeżdżają do dwóch krajów
  5. Zegar nieubłaganie odmierza czas. Wielu Polaków nie ma pojęcia, że lada dzień może stracić sprzed nosa kilka tysięcy złotych
  6. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Gratulacje płyną z całego kraju, wspaniale

Źródło: Radio Kraków

Następny artykuł
A4
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News