Chociaż wielokrotnie się o tym mówiło, to dotąd nie było widać na politycznym horyzoncie żadnych konkretnych działań. Teraz wreszcie sprawa ruszyła i wygląda na to, że zakończy się powodzeniem. Ustawa została już przygotowana.

Chodzi o degradację komunistycznych oficerów wojskowych. Dotąd nie było można zdegradować pośmiertnie oficerów LWP, nawet jeśli dopuścili się wyjątkowych przestępstw przeciwko państwu polskiemu.

Projekt ustawy przygotowany przez resort obrony ma przede wszystkim uderzyć w autorów stanu wojennego – generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka, a także członków WRON. Jego ofiarą może jednak paść także wielu innych ważnych oficerów i podoficerów Ludowego Wojska Polskiego. Według mediów ustawa może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Projekt jest skonstruowany w taki sposób, by w sprawie najważniejszych generałów decydujący głos miał prezydent. W sprawie pozostałych oficerów i podoficerów decyzję podejmować będzie Minister Obrony Narodowej. Zmiany pozwolą na degradację generałów takich jak Jaruzelski i Kiszczak do stopnia szeregowca nawet po śmierci.

Sprawa dotyczy oczywiście także żyjących wojskowych z czasów PRL. Zdegradowany oficer będzie miał prawo odwołać się do sądu wojskowego. Tam, w dwuinstancyjnym postępowaniu, będzie możliwe przyznanie racji żołnierzowi. Wówczas odebrany stopień wojskowy zostanie przywrócony odpowiednio przez prezydenta lub ministra obrony.

– Uważamy, że proces degradacji oficerów LWP, którzy przyczynili się do zniewolenia Polski, trzeba przeprowadzić niezwłocznie – zaznaczył wiceszef MON Michał Dworczyk.

Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...


Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Źródło: DoRzeczy

Zobacz również