Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Polaków przed zagrożeniami, jakie mogą nieść ze sobą upały. Dla części województw instytucja wydała alert 3. stopnia. 

Sierpień będzie wyjątkowo upalnym miesiącem. W niektórych miejscach w Polsce termometry pokażą aż… 40 stopni Celsjusza! Ociepleniu winne jest nadciągające z Afryki powietrze.

W związku ze zbliżającymi się upałami, RCD wydało alert 2. stopnia dla województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. W gorszej sytuacji znalazły się Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i Góry Świętokrzyskie. Tam wydano alert 3. stopnia. Ostrzeżenie wiąże się nie tylko z morderczymi upałami. Zwraca również uwagę na prawdopodobieństwo wystąpienia burz i gradu.

RCB zachęca do ochrony przed upałami. Przypomina o uzupełnianiu płynów, zakrywaniu głowy i unikaniu zbędnego wysiłku fizycznego. Przy tak wysokiej temperaturze niebezpieczne może być również picie alkoholu. Odwadnia on bowiem organizm. W miejscach, gdzie ustalono 3. stopień alertu, występuje ryzyko doznania udaru.

RCB przypomniało również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W sobotę w Polsce utonęło aż 5 osób. Do wody nie należy wchodzić będąc pod wpływem alkoholu. Przestrzega się również przed skakaniem do niej w niesprawdzonych miejscach.

źródło: se.pl, wiadomosci.dziennik.pl

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

...

Zobacz również