Niemcy odwołują loty do Polski w 8. rocznicę smoleńską

Niemcy odwołują loty do Polski w 8. rocznicę smoleńską Źródło: fot. youtube.com/DokuZeit

Ta informacja jest niezwykle zaskakująca. Wzbudza też niemały niepokój. W dniu, który dla wielu Polaków jest tak ważny, kiedy przypada 8. rocznica smoleńska, Niemcy odwołują liczne loty do Polski.

10 kwietnia 2018 roku, w dniu, w którym w Polsce przez wiele środowisk obchodzona będzie 8. rocznica smoleńska, czołowy niemiecki przewoźnik - Lufthansa - odwołuje wiele lotów z i do Polski. Między Frankfurtem i Monachium, a Warszawą, Krakowem, Gdańskiem, Bydgoszczą, Katowicami, Poznaniem i Wrocławiem odwołane będzie w sumie aż 40 połączeń.

8. rocznica smoleńska: Niemcy odwołują loty do Polski

Dla Polaków dzień 10 kwietnia jest szczególny. 8 lat temu w pobliżu lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. Na jego pokładzie obok pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, znajdowały się 94 inne osoby. Wiele z nich piastowało najwyższe urzędy w kraju. Od tego czasu w Polsce trwa szeroko zakrojona debata na temat przyczyn katastrofy. Ta dyskusja wielokrotnie przekraczała wszelkie granice dobrego smaku, dlatego też temat katastrofy smoleńskiej jest dla Polaków szczególnie wrażliwy. Tymczasem właśnie w takim dniu ma miejsce niezrozumiała w Polsce sytuacja, która związana jest z niemieckim przewoźnikiem. Można odnieść wrażenie, że odwoływanie lotów związane jest właśnie z odbywającymi się dziś w kraju uroczystościami. To zaś oznaczałoby, że rocznica smoleńska oddziałuje także na Niemcy. Nic bardziej mylnego. Odwołanie rejsów między Polską a Niemcami jest związane ze strajkiem ostrzegawczym, który związki zawodowe pracowników usług Verdi ogłosiły na terenie czterech lotnisk umiejscowionych w Niemieckiej Republice Federacyjnej. Są to: Frankfurt, Monachium, Kolonia i Brema.

Które połączenia między Polską a Niemcami są odwołane?

Anulowano w sumie aż 40 połączeń. Są to między innymi loty z Warszawy do Frankfurtu o 10.25 i 18.55 oraz z Krakowa do Frankfurtu o 10.55, 12.35, czy 18.50. O 6.15 do Frankfurtu nie odleciał samolot z Gdańska, do Monachium zaś nie polecą te o 9.15 i 14.40. Odwołane są także loty z Niemiec do Polski. Z Frankfurtu do Poznania nie polecą m.in. samoloty o 10.00 i 21.45, do Wrocławia zaś o 10.25, 14.05, 18.05 i 21.55. Odwołane będą także połączenia z innymi miastami. Warto już teraz sprawdzić, które to są.

Krytyka związków zawodowych

Lufthansa krytykuje decyzję związków zawodowych, które swoim strajkiem ostrzegawczym próbują wywrzeć presję na pracodawcach w konflikcie płacowym. Zdaniem Bettiny Volkens, która w zarządzie największego niemieckiego przewoźnika odpowiada za sprawy personalne, strajk wymierzony jest w złą stronę i działa ze szkodą dla klientów. - Jest całkowicie nie do przyjęcia, że związek zawodowy rozgrywa ten konflikt kosztem podróżnych, których on nie dotyczy. Lufthansa w ogóle nie jest stroną w tym konflikcie płacowym, niemniej skutki tego sporu odczują przede wszystkim nasi klienci i my - powiedziała Volkens. Z powodu strajku przewoźnik zmuszony jest odwołać połowę z 1600 zaplanowanych na dzisiaj lotów. Część z nich to połączenia międzykontynentalne. W konsekwencji nawet 90 tys. pasażerów nie będzie mogło dziś odbyć zaplanowanych przez siebie podróży. Mają oni prawo do bezpłatnej zmiany rezerwacji lub - w przypadku połączeń krajowych - do skorzystania z połączeń kolejowych na podstawie biletu lotniczego. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Całe PiS w furii. Na zakazie handlu zarobi największy wróg partii
  2. Co się dzieje? Lotniska w Polsce i Europie sparaliżowane
  3. Lech Wałęsa wywołał sensacje na pokładzie samolotu
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News