70% Polaków zarażonych HIV nie ma o tym pojęcia

70% Polaków zarażonych HIV nie ma o tym pojęcia Źródło: źródło: flickr.com, wikimedia.org

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, problem HIV w Polsce rośnie. Tylko w zeszłym roku odnotowano ponad tysiąc nowych zakażeń w naszym kraju. Może być jednak znacznie gorzej. Jak prognozuje Instytut, nawet 70% zakażonych Polaków może nie wiedzieć o tym, że choruje na HIV.

NIZP informuje, że w 2015 roku wykryto nowych 1295 zarażeń. To o 205 przypadków więcej niż w ciągu całego 2014 roku. W Polsce problem z HIV wzrasta i nie jest to nowością. Średnio 2-3 osoby dziennie dowiadują się, że są zarażone.

Ponad połowa zarażonych Polaków to osoby w wieku 20 - 29 lat. Warto podkreślić, że wielu nosicieli wirusa nie tylko nie wie o nim, ale co więcej - przez długi czas się jeszcze nie dowie. Można żyć nawet 8-10 lat będąc zarażonym HIV, a nie mieć widocznych objawów AIDS.

Przez kolejne lata w ukryciu wirus postępuje w niszczycielski sposób z układem odpornościowym. Stopniowo osłabiane funkcje obronne organizmu w końcu jednak dają o sobie znać. Zazwyczaj zdarza się wtedy, że to jedna z chorób wskaźnikowych AIDS jest sygnałem obecności choroby.

Jak zbadali eksperci NIZP, od momentu wdrożenia w Polsce badań HIV i AIDS w 1985 roku do 31. sierpnia 2016 roku w naszym kraju wykryto 20 756 przypadków zarażenia HIV. Z grupy tej 6187 osób zaraziło się przez narkotyki, a 2889 zarażeń było wynikiem kontaktów homoseksualnych między mężczyznami.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News