W Polsce mocno wzrosło skrajne ubóstwo. Ci ludzie żyją za 600 zł miesięcznie

W Polsce mocno wzrosło skrajne ubóstwo. Ci ludzie żyją za 600 zł miesięcznie Źródło: Pixabay/pszmajduch

600 zł miesięcznie na przeżycie to granica skrajnego ubóstwa. Tymczasem w Polsce, według raportu GUS, wzrosła liczba osób, które muszą zmagać się z tym problemem. Statystyki dotyczące poziomu ubóstwa w kraju są niepokojące.

600 zł miesięcznie na życie? Okazuje się, że są w Polsce ludzie, którzy muszą poradzić sobie z egzystencją mając do wykorzystania skrajnie małe środki finansowe. Co więcej, liczba tych ludzi stale rośnie. Stopa ubóstwa w naszym kraju w porównaniu z poprzednim rokiem poszła do góry.

Poniżej 600 zł na przeżycie. Poziom skrajnego ubóstwa wzrósł

Niepokojące dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Według raportu, stopa skrajnego ubóstwa w Polsce za rok 2018 jest większa niż w 2017 o 1,1 procent i obecnie wynosi aż 5,4 procent.

Za skrajne ubóstwo uważa się sytuację osób, które mają na życie mniej niż 595 złotych miesięcznie. Jest to stan utrudniający przeżycie. To największy poziom ubóstwa wyróżniany przez GUS. Są także dwa inne - ubóstwo relatywne, którego progiem jest 810 złotych miesięcznie oraz ustawowe - 701 złotych.

Z raportu GUS wynika, że zasięg ubóstwa skrajnego sięgnął już 5 procent, a relatywnego - 14 procent. Wzrost dotyczy w większości mieszkańców miast. Zauważono tendencję wzrostu ubóstwa w gospodarstwach domowych, utrzymujących się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty, coraz uboższe są też gospodarstwa domowe z dziećmi. W raporcie widać, że jeszcze od 2015 roku poziom ubóstwa spadał, by nagle znów wzrastać. W ostatnich 10 latach stopa ubóstwa skrajnego wyniosła najwięcej 7,4 procent (2014 rok), wówczas kwota stanowiąca granicę minimum egzystencji wynosiła 540 zł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dochody ze świadczeń społecznych nie wystarczają. Rośnie ubóstwo takich osób

GUS zauważa, że mniej niż wynoszące 595 zł minimum egzystencji wydaje większy odsetek osób, niż w 2017 roku. Dotyczy to głównie gospodarstw domowych, utrzymujących się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty. To skok o około 4 procent. O 1 procent wzrósł zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach, które utrzymują się z pracy najemnej, gospodarstw rolników i rencistów.

Relatywna granica ubóstwa - czyli 810 zł - to 50 procent kwoty, jaką przeciętnie wydają gospodarstwa domowe na miesiąc. W ten sposób GUS wyodrębnił osoby, których poziom konsumpcji odbiega od średniej.

Z kolei granica ustawowa, ustalona na poziomie 701 zł, pozwala wskazać osoby, które są uprawnione do ubiegania się o pomoc finansową z pomocy społecznej. Według analizy ta liczba też wzrosła - z 10,7 procent w 2017 do 10,9 procent w 2018.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sprawa wygląda bardzo poważnie. Nowe doniesienia ze szpitala o stanie zdrowia gwiazdy disco-polo
  2. Krzysztof Jackowski mówi, co wydarzy się w Polsce już za 3 dni. Dla wielu to będzie prawdziwa katorga
  3. Praktycznie wszyscy piją ją codziennie. O 90% zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  6. Trzymał Ewę w piwnicy. Gwałcił i ją i sprzedawał kolegom

Źródło: Gazeta

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News