Katoliccy pielgrzymi gryzą 520-letnie drzewo. Jest zagrożone, otoczono je płotem

Katoliccy pielgrzymi gryzą 520-letnie drzewo. Jest zagrożone, otoczono je płotem Źródło:

Nie obyło się bez metalowego płotu. Aby uchronić przed katolickimi pielgrzymami 520-letnie drzewo we wsi Cielętniki, trzeba było posunąć się do takich środków. Pątnicy gryźli je, by zwalczyć ból zębów. Wszystko dlatego, że obok można znaleźć tablicę św. Apolonii, która jest uznawana za patronkę stomatologów. To właśnie do niej modlili się pielgrzymi, by później podgryzać korę.

Jak podaje portal Strajk.eu, 520-letnie drzewo jest regularnie niszczone przez katolickich pielgrzymów, którzy cierpią na ból zębów. Pomnik przyrody znajduje się na trasie pielgrzymek do Częstochowy. Nie pomogła ani tabliczka z legendą o drzewie, na której dodano, że nie wolno gryźć starej lipy, ani nawet metalowy płot. Pielgrzymom udaje się sprawnie obchodzić zabezpieczenia, choć jeszcze niedawno pień lipy smarowano smołą. "Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed ogryzaniem przez pątników…!!!” - informują pielgrzymów lokalne władze. Według ludowych wierzeń części pątników, po modlitwie do patronki stomatologów św. Apolonii, której tablica znajduje się w pobliskim kościele, należy ugryźć drzewo. Ma to uśmierzyć ból i zlikwidować dolegliwości. Problem polega jednak na tym, że nadgryzanie kory stało się zbyt popularne. Eksperci ostrzegają, że drzewo umrze, jeśli pielgrzymi nadal będą próbowali leczyć się gryząc je. Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: strajk.eu Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News