Rodzina 500+: Zamiast pieniędzy będą talony. Ma to zapobiec kupowaniu alkoholu

Rodzina 500+: Zamiast pieniędzy będą talony. Ma to zapobiec kupowaniu alkoholu

Pieniądze z programu Rodzina 500+ nie zawsze są przeznaczane na dzieci, tylko na alkohol. Z tego powodu kilka gmin w Polsce, które mają z tym szczególny problem, zdecydowało się na zastąpienie pieniędzy talonami. Ma to zapobiec "przepijaniu" środków.

Gminy zwróciły uwagę głównie na te rodziny, które korzystają z pomocy społecznej. To w nich najczęściej ma dochodzić do roztrwaniania środków. Według kierownika MGOPS w Sianowie, Haliny Iwanisik, rodziny te po otrzymaniu gotówki do ręki "niekoniecznie wydałyby ją na dzieci".

"Zdecydowaliśmy się na talony, bo znamy rodziny, które korzystały i nadal korzystają z pomocy społecznej. Wiemy, że są takie, które gdyby dostały gotówkę do ręki, to niekoniecznie wydałyby ją na swoje dzieci" - mówi kierownik ośrodka.

Podobnie jest we Włocławku. Kierownik tamtejszego MOPR, Piotr Grudziński, przyznał, że przeprowadzone badania wykazały, że rodzice po otrzymaniu 500 zł kupowali alkohol. "Po prostu się upijają" - komentuje kierownik.

"Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy" - mówi Grudziński.

Do zmiany pieniędzy na talony odnieśli się także sami rodzice. Małżeństwo Książewskich z Sianowa nie zaprzecza, że mogliby kupić alkohol po otrzymaniu pieniędzy z programu. Nie zgadzają się jednak z tym, że za otrzymane talony nie kupią kawy. "cóż złego w niej jest?" - pytają.

"Pewnie, że wolelibyśmy gotówkę, ale nie zaprzeczam, że jakbyśmy dostali tyle pieniędzy, to w domu byłby alkohol" - mówi Anna Książewska, matka czwórki dzieci.

"Głupio tylko trochę, że nie możemy robić zakupów tam, gdzie my byśmy chcieli. Rozumiem, że za talony nie sprzedadzą nam alkoholu, ale cóż złego jest w paczce kawy. Nam też coś się należy" - dodaje mąż Anny, Piotr Książewski.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: polityczek.pl, se.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News