Kolejne zmiany w kryterium przyznawania 500 plus. To dotyczy wielu Polaków

Kolejne zmiany w kryterium przyznawania 500 plus. To dotyczy wielu Polaków

500 plus to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w ostatnich kilku latach. Z roku na rok zmieniane są zasady przyznawania świadczeń. Tak może się stać znowu od przyszłego roku. Minister Rafalska zapowiada zmiany w kryterium dochodowym. Kto straci świadczenie?

500 plus ma za zadanie pomóc wychować dzieci na równym poziomie. Jednak zdania Polaków są podzielone. Jedni uważają, że przyznawane świadczenia przyniosły wiele dobrego. Z kolei inni uważają, że źle wpływają na rozwój państwa. Na dodatek kryteria jego przyznawania zmieniają się z roku na rok. Już pierwsze zmiany w zasadach wprowadzane były pod koniec 2017 roku, kiedy na jaw wyszło, że rodzice - wypełniając deklarację - ukrywali, że są w nieformalnym związku. W rzeczywistości dochód na rodzinę był większy, niż deklarowali, a tym samym zaczęto się temu pilnie przyglądać. Wiele rodzin zostało zmuszonych do zwrotu nienależnego świadczenia przyznanego już na pierwsze dziecko.

Samotne matki stracą pieniądze?

Od nowego roku może dojść do kuriozalnej zmiany w liczbie pobierających dodatek. Wszystko przez to, że Polakom... żyje się coraz lepiej. Ponieważ od roku 2019 podniesiona została płaca minimalna, samotne matki, które otrzymują najniższe wynagrodzenie będą niespodziewanie za dużo zarabiać. Aktualnie samotnej matce jednego dziecka można przyznać świadczenie, jeśli dochód na jedną osobę nie przekracza 800 złotych oraz posiada ona zasądzoną decyzję o przyznaniu alimentów. Jeśli jednak nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w kryterium dochodowym, ich pensje - choć nadal bardzo niskie - będą formalnie przekraczały wspomniane kryterium. Tym samym nie będą mogły pobierać pieniędzy na jedyne dziecko, chociaż tak naprawdę właśnie one są najbardziej potrzebujące. Sprawa ta wywołała ogromne kontrowersje i była wielokrotnie podnoszona przez polityków i media. Pisaliśmy o tym także na Pikio.pl.

Rafalska zapowiedziała już pierwsze zmiany w 500 plus

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z PAP potwierdza, że zmiany w kryterium dochodowym 500 plus będą konieczne. - Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia "Rodzina 500+". Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 roku też analizujemy - tłumaczy Elżbieta Rafalska.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna brutto, wyniesie 2250 zł. Po odliczeniu podatków i składek zdrowotnej i emerytalnej (płaca netto) pozostaje około 1634 zł. To zaś oznacza (w przypadku rodzin dwuosobowych - samotnych matek z jednym dzieckiem) przekroczenie kryterium dochodowego. Jedyne, co sprawia, że 500 plus nie jest na razie odbierane, to fakt, że podczas przyznawania 500 plus w obecnym roku państwo uwzględnia dochody rodziców z roku poprzedniego. Gdyby brano pod uwagę dochody z obecnego roku, większość samotnych matek z jednym dzieckiem przekroczyłoby dochód 800 złotych na członka rodziny i straciłyby wsparcie na pociechę. Ustawa rządowa w obowiązującym brzmieniu zakłada bowiem, że wsparcie na pierwsze dziecko otrzymają rodziny z dochodem na osobę poniżej 800 zł na członka rodziny (przy niepełnosprawnych dzieciach próg wynosi 1200 zł). Z kolei przy drugim i kolejnych dzieciach kryterium dochodowe nie ma już znaczenia. By uzyskiwać 500 plus należy jednak złożyć w sprawie istotne dokumenty. Szczegółowe informacje podaje MPiPS oraz lokalne ośrodki pomocy społecznej (rodzinie). W tym roku program 500 plus kosztować będzie Skarb Państwa ok. 22 miliardy zł. To blisko 2,5 mld zł mniej niż przed rokiem. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. 500 plus nie trafi do tysięcy Polaków. Jest oficjalne stanowisko ministerstwa
  2. Urzędy nie wyrabiają. Istnieje duża szansa, że nie dostaniesz 500+ w następnym miesiącu
  3. Brudziński głęboko wstrząśnięty! Padły wyjątkowo poważne oskarżenia
  4. Kinga Duda wyrosła na piękną kobietę. Czym się teraz zajmuje?
  5. Ile zarabia Grażyna Torbicka? Za samo prowadzenie imprezy bierze 16 tysięcy
  Źródło: twitter.com/PAP
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News