Rodzice się obawiali. Co wkrótce zmieni się w 500 plus?

Rodzice się obawiali. Co wkrótce zmieni się w 500 plus? Źródło: Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

500 plus jest prawdopodobnie najważniejszym programem socjalnym wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy po wyborczym zwycięstwie w 2015 roku. Kiedy jakiś czas temu minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała zmiany w zasadach przyznawania świadczenia, wielu rodziców było zmartwionych. Politycy ostatecznie ujawnili więc, co dokładnie zostanie skorygowane.

500 plus często staje się przedmiotem kolejnych dyskusji między wyborcami, ale także między licznymi ekspertami. Z jednej strony mówi się o jego negatywnym wpływie na krajową gospodarkę oraz zwiększającej się grupie bezrobotnych, młodych kobiet. Rząd Zjednoczonej Prawicy broni jednak swego projektu, zapewniając, że dzięki jego wprowadzeniu znacząco spada w Polsce wskaźnik ubóstwa.

500 plus czekają zmiany. Minister Rafalska uspokaja rodziców

Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo wszystkich dyskusji naprawdę wiele rodzin chce korzystać z 500 plus, co konsekwentnie czyni. Liczni obywatele byli więc realnie zmartwieni, kiedy przedstawiciele rządu poinformowali o zbliżających się zmianach w zasadach przyznawania świadczenia. Tych, którzy bali się utraty 500 plus lub związanych z nim nadmiernych komplikacji, starała się uspokoić minister Elżbieta Rafalska. Przy okazji działaczka nakreśliła także, czego będą dotyczyły nadchodzące korekty. - Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko - ujawniła Rafalska, co akurat bez wątpienia ucieszy wielu rodziców, mających problem z uregulowaniem kwestii opieki nad dzieckiem lub też oficjalnego uzyskania rozwodu. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

Zmiany w progu dochodowym przy 500 plus nie ucieszyły Polaków

Minister dodała także, iż próg dochodowy przy przyznawaniu 500 plus zwiększy się o ok. 100 zł. Jednocześnie polityk starała się wytłumaczyć, skąd taka decyzja. - W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób - powiedziała Rafalska w rozmowie z "Faktem". Pozostałe zmiany będą dotyczyły równie istotnych kwestii, których wcześniej ustawodawca nie wziął jednak pod lupę. Chodzi o wprowadzenie okresu 3 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku po narodzinach dziecka, a także uregulowania kwestii przedłużenia świadczenia, które było przyznane zmarłemu niespodziewanie rodzicowi. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Wstrząsający wywiad z wnuczką Millera. Została opluta, pobita i obrzucona kamieniami
  2. Oszałamiająca pensja Małgorzaty Rozenek. To się nie mieści w głowie
  3. Nagrał, co jego pies potajemnie robi w klozecie. Można się popłakać ze śmiechu
  4. Ile wzrostu ma Agata Duda? Wymiary Pierwszej Damy to marzenie! Jak modelka
  5. Schronisko na Paluchu z REKORDOWYMI adopcjami! Nigdy nie było tam tak mało zwierząt
Źródło: Gazeta Pomorska
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News