500 plus od czasu wprowadzenia stanowi dumę Zjednoczonej Prawicy i istotny element jej propagandy. Mówi się, że program sfinansowano dzięki naprawieniu błędów poprzedniego rządu. Donald Tusk jest jednak zdania, że wykorzystane na niego finanse są jego zasługą.

500 plus powstał na papierze już w 2014 roku. Kwestia jego realnego wprowadzenia pojawiła się w mediach podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi 2015 roku. Wówczas Beata Szydło złożyła oficjalną obietnicę, która okazała się kluczowa dla triumfu PiS w wyborach.

Nowa władza wiedząc, że sejmową większość w dużej mierze zawdzięcza proponowanej zapomodze, przystąpiła do programu oficjalnie zwanego „Rodzina 500+”. Prace nad nim trwały kilka miesięcy, aż w końcu na początku 2016 przegłosowano umożliwiającą jego powstanie ustawę. Do pierwszych wypłat dodatku doszło w kwietniu tego samego roku.

Przez lata udanego funkcjonowania programu, pomimo zapowiedzi opozycji, nie zabrakło na niego pieniędzy, choć tylko w tym roku kosztował 24,5 miliarda złotych. Rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego chwaliły się więc, że jest to zasługa ich walki o uszczelnienie systemu podatku VAT. Były szef rządu jest jednak innego zdania.

500 plus nie jest zasługą PiS?

Zgodnie z oficjalnym przekazem obecnej władzy dziesiątki miliardów złotych na 500 plus zostały uzyskane z racji uszczelnienia systemu podatkowego, który miał być dziurawy niczym sito w latach rządów koalicji PO-PSL.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Andrzej Duda został rozszyfrowany! Sekrety wyglądu prezydenta

Wczoraj przy okazji przesłuchania przed komisją sejmową ds. afery Amber Gold odniósł się do tego Donald Tusk. Były Prezes Rady Ministrów mocno uderzył w rząd i pośrednio w Jarosława Kaczyńskiego, który oficjalnie jest pomysłodawcą stworzenia 500-złotowego zasiłku, mającego wspomóc dzietność wśród Polaków. Prezes PiS zapewne nie wybaczy tych słów swojemu największemu przeciwnikowi, który w tak bezwzględny sposób uderzył w jego największe propagandowe osiągnięcie.

– Tutaj nikt nie może mieć wątpliwości, że cała narracja przygotowana jest przez PiS. Pierwszy punkt: Polska w ruinie. Kiedy okazało się, że można wypłacić 500 plus polskim dzieciom, to trzeba jakoś wytłumaczyć jak to możliwe, że Polska w ruinie, a okazuje się, że Polskę stać po moich rządach i premier Kopacz na wypłacanie takich świadczeń socjalnych. Skonstruowano więc tezę, że te pieniądze się znajdą, bo będzie odzyskany VAT – powiedział po wielogodzinnym przesłuchaniu Donald Tusk.

Donald Tusk przed komisją Małgorzaty Wassermann

Wczoraj przed komisją ds. afery Amber Gold w atmosferze sztucznie napompowanego skandalu stawił się Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiadał na pytania szefowej komisji i jej współpracowników.

Przesłuchanie błyskawicznie zyskało miano politycznej szopki, podczas której Małgorzata Wassermann pytała Tuska m.in. o to, jak się czuł, gdy dowiedział się o ogromnym oszustwie Marcina P, a na wszystkie podobne pytania były premier odpowiadał w dosyć ostry sposób.

Posiedzenie komisji, która od trzech lat nie jest w stanie stwierdzić, co stało się z niemal miliardem złotych ukradzionych przez Amber Gold, trwało długo i wykazało jedynie, że nie do końca wiadomo, co pragnie się za jej pomocą udowodnić. Podczas rozmowy z dziennikarzami z ust Tuska padło również znaczące ostrzeżenie w sprawie kolejnych przesłuchań, na które będzie chciał wezwać go obecny rząd. Jego słowa odnoszą się oczywiście do utrzymywanej przez gabinet Mateusza Morawieckiego, jakoby przed 2015 rokiem władza przyzwalała na okradanie państwa z podatku VAT.

– Odradzałbym zapraszanie mnie na komisję [ds. VAT – red.]. Będą wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne. Mój rząd ma bardzo mocne argumenty – przekazał szef RE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Możesz dostać fortunę! Wałęsa uczyni Cię bardzo bogatym, jest jeden warunek
  2. PORAŻAJĄCE słowa Kaczyńskiego po wynikach wyborów. PiS załamane jak nigdy dotąd
  3. Mroczna przeszłość Mariusza Pudzianowskiego. Straszna tajemnica
  4. NIESAMOWITE! PSIAK ADOPTOWAŁ WYJĄTKOWE I NIETYPOWE ZWIERZĄTKO
  5. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami

Czy Twoim zdaniem rodzina Tusków miała wkład w aferę Amber Gold?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Polscy księża, którzy dopuścili się okropnych rzeczy [ZDJĘCIA]

źródło: wmeritum.pl