Polacy stracą niemieckie
Patryk Korzec - 11 Sierpnia 2018

Polacy stracą niemieckie "500 plus". Rząd oskarża ich o oszustwo

500 plus jest programem realizowany w Polsce od 2016 r. Można powiedzieć, że jego niemieckim odpowiednikiem jest "kindergeld" i to właśnie z nim jest teraz problem. Niemieckie władze oskarżają tysiące ludzi, w tym Polaków, o oszustwo. 

500 plus w Polsce jest programem, którego głównym celem jest pomoc rodzinom w wychowaniu swoich pociech, poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko. Jak sama nazwa wskazuje, kwota zasiłku wynosi 500 zł. Niemiecki odpowiednik polskiego świadczenia - "kindergeld", obecnie wspiera rodziny najmniej 194 euro i uzależniony jest od liczby dzieci. Jest on częścią systemu świadczeń rodzinnych.

Jak działa niemieckie 500 plus

"Kindergeld", który można nazwać niemieckim odpowiednikiem 500 plus, wypłacane jest co miesiąc na każde dziecko. W tym roku nastąpiła niewielka podwyżka kwot (o 2 euro), dzięki czemu na pierwsze i drugie dziecko przyznawane jest 194 euro, na trzecie 200 euro, a na każde kolejne 225 euro. Od niedawna "kindergeld" jest przyznawany wstecz tylko za okres 6 miesięcy kalendarzowych przed złożeniem wniosku. Wcześniej były to 4 lata.

Kontrole niemieckiego 500 plus

Kasy odpowiedzialne za wypłacanie świadczeń rodzinnych otrzymać mają specjalne programy komputerowe, dzięki którym możliwe będzie wykrywanie oszustw - podaje "Der Spiegel". Zapowiadane jest zacieśnianie więzi między urzędami celnymi, szkołami, biurami meldunkowymi, urzędami socjalnymi za granicą oraz urzędami podatkowymi. Od 2019 r. w regionalnych kasach rodzinnych zatrudnieni mają zostać urzędnicy, których główne zadanie to ściganie oszustów, którzy wyłudzają świadczenie. Kontrole dotyczyć mają zarówno mieszkańców Niemiec, jak i obcokrajowców - w tym głównie Polaków.

Rząd oskarża

"Der Spiegel" poinformowało, że podczas ostatniej kontroli stu przypadków pobierania świadczeń, które wydawały się podejrzane, aż 40 z nich rzeczywiście było całkowicie bezpodstawne. Po przeliczeniu wychodzi, że z kasy wyszłoby 400 tys. euro i dostałyby je osoby, które nie są do tego upoważnione. Ta sytuacja spowodowała rozmowy w sprawie ścisłej kontroli. Mają nią na początek zostać objęte Hamburg i Brema.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Najbliższy przyjaciel Kaczyńskiego przyłapany! Dostaje krocie od państwa
  2. CHCIAŁ ZAOSZCZĘDZIĆ, POTRAKTOWAŁ ZWIERZĘ SZLIFIERKĄ KĄTOWĄ
  3. UWAGA! Polacy NIE mogą brać emerytur, jest źle
>Maciej StuhrNa celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]Czytaj dalej"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Maciej StuhrNa celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
>Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Czytaj dalej"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Te afery WSTRZĄSNĘŁY polską polityką!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News