Tysiące Polaków stracą 500 plus? Absurdalne zmiany pogrążą domowe budżety

Tysiące Polaków stracą 500 plus? Absurdalne zmiany pogrążą domowe budżety Źródło: Fot. Flickr.com

500 plus to najważniejszy program pomocowy rządu PiS. Tylko w ubiegłym roku na jego funkcjonowanie wydano aż 24 miliardy złotych. Korzystają z niego miliony osób, którym dodatkowe pieniądze pomagają wiązać koniec z końcem. Rząd zapowiada poważne zmiany w jego przyznawaniu.

500 plus pojawiło się na językach Polaków jeszcze w 2015 roku, gdy Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało jego wprowadzenie. Obietnica przyciągnęła wyborców i w dużej mierze pomogła objąć partii Kaczyńskiego władzę. Tak poważnej obietnicy trudno już byłoby nie spełnić bez większych konsekwencji, więc od samego początku VIII kadencji Sejmu politycy przystąpili do działania. Program uruchomiono z wielką pompą w kwietniu 2016 roku i do tej pory przeszedł wiele istotnych zmian.

Jedną z nich jest chociażby rezygnacja z wydawania świadczenia na każde dziecko. 500 plus przyznawane jest na drugie i następne dziecko. Na pomoc od pierwszej pociechy liczyć mogą rodzice dzieci niepełnosprawnych i w wyjątkowo słabej sytuacji finansowej.

500 plus z nowym kryterium dochodowym

Jak doniósł "Gazecie Wyborczej" informator z rządu od 1 października tego roku kryterium dochodowe, umożliwiające otrzymywanie 500 plus już na pierwsze dziecko zostanie podniesione. Tak decyzja może znacząco uderzyć w miliony budżetów. - Naszą propozycją jest podniesienie progu o 100 zł netto - powiedział "GW" jej informator. Dziennikarze poprosili o komentarz również odpowiedzialne za program Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort Elżbiety Rafalskiej nie odpowiedział jednak na ich zapytanie. Zgodnie z planowanymi zmianami dochód osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko nie będzie mógł przekroczyć 900 złotych netto na osobę. W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych próg ten powiększy się do 1300 złotych netto.

Jakie są powody takiej decyzji?

Podniesienie progu dochodowego związane jest ze wzrostem płacy minimalnej o czym rząd zdecydował już we wrześniu. W roku 2019 najniższe wynagrodzenie wyniesie 2250 złotych brutto, czyli 1634 złotych netto. - Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 roku. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby [500 plus – red.] było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku - mówiła w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Elżbieta Rafalska.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Beata Szydło odejdzie z polityki? Szokujące wróżby dla polityków na 2019 rok
  2. Dramat! DZISIAJ Andrzej Duda zrujnował Biedronkę, Lidla, Tesco i Kaufland
  3. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Ten film tego dowodzi
  4. Na co choruje Katarzyna Dowbor? Gwiazda opowiedziała o swoim dramacie
  5. Ile zarabia Kinga Rusin? Zarobki są naprawdę imponujące
źródło: wyborcza.pl/dziennikzachodni.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News