Mogą wam odebrać 500 plus. Pracownik socjalny zdecyduje, komu wstrzymać świadczenie

Mogą wam odebrać 500 plus. Pracownik socjalny zdecyduje, komu wstrzymać świadczenie Źródło: Fot. Pixabay.com/PublicDomainPictures

500 plus może zostać odebrane. Z pewnością niewiele osób wie o zapisie, przez który wiele rodzin może pożegnać się z comiesięcznym świadczeniem. To właśnie od pracownika socjalnego zależy, która rodzina będzie mogła cieszyć się dodatkowymi miesięcznymi wpływami.

500 plus powszechnie uważane jest za jeden z najlepszych programów socjalnych, który wszedł w życie w ostatnich latach. Rodziny wielodzietne są zachwycone, a i rodzice jedynaków przy zachowaniu odpowiedniego progu dochodowego cieszyć się mogą dodatkowymi pieniędzmi, których nigdy nie jest za dużo przy wychowaniu dziecka

Niewiele osób jednak jest świadomych tego, że 500 plus bardzo łatwo może zostać również odebrane rodzinie. Zgodnie z tym zapisem, to od decyzji pracownika socjalnego zależy, która rodzina będzie mogła dalej cieszyć się świadczeniem, a kto będzie musiał się z nim pożegnać lub otrzyma je w zmienionej formie. 

500 plus może zostać odebrane rodzinom, które nie przestrzegają zasad

Choć od dawna sugeruje się, że wiele rodzin może marnować pieniądze otrzymane z programu 500 plus i nie przeznaczać ich na dzieci, a na zaspokajanie własnych zachcianek, do tej pory głośno nikt nie zwracał na to uwagi.

Teraz jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało przypomnienie informujące, że istnieje możliwość odebrania świadczenia rodzicom marnotrawiącym świadczenie wychowawcze. Zgodnie z tym zapisem, pracownik socjalny wystosowany przez organ wypłacający pieniądze (np. MOPS) może wydać opinię, na podstawie której 500 plus zostanie całkowicie odebrane lub zmieni się jego forma wypłacania. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świadczenie może być przyznawane w zupełnie innej formie

Choć zapis ten używany ma być domyślnie w nadzwyczajnych sytuacjach, rodziny nie mogą pozwolić sobie na marnotrawienie pieniędzy, które mają być przeznaczane wyłącznie na potrzeby związane z wychowaniem potomka. Jeśli tak się mimo wszystko stanie, wypłata 500 plus zmieni swoją formę po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, a w ostateczności zostanie całkowicie cofnięta.

Część należnego świadczenia, a w skrajnych przypadkach nawet całe, może być wypłacane w formie rzeczowej, np. poprzez ubrania, żywność czy lekarstwa. Możliwe jest także opłacenie z tych pieniędzy zajęć dodatkowych rozwijających dziecko, takich jak teatr, basen, korepetycje czy internat. Organ wypłacający 500 plus nie może jednak z góry założyć, że pieniądze będą przez nas marnotrawione, a całkowicie cofnięte mogą zostać przede wszystkim w przypadku uniemożliwienia pracownikowi socjalnemu przeprowadzenia wywiadu lub odmówienia złożenia mu odpowiednich wyjaśnień. 

  1. 102-letnia polska aktorka zmarła i zostawiła ogromny majątek. Kwota wbije was w fotel. Taka fortuna to marzenie każdego Polaka!
  2. Tragedia w rodzinie gwiazdy TVP! Straszna choroba zaatakowała jej matkę. Choruje na nią 20 milionów Polaków
  3. Mało kto o tym wiedział. Największy hit Zenka Martyniuka napisała nauczycielka
  4. Huczy w całej Wlk. Brytanii. Jest oficjalne oświadczenie ws. romansu księcia, gdy Kate była w trzeciej ciaży
  5. Pani Stefania ma 101 lat i walczy w sądzie o swoje prawo. Chcieli odebrać jej mieszkanie
  6. To już szaleństwo! Dyrektor nasłał na protestujących nauczycieli służby

Źródło: Super Express

Następny artykuł