Jak wypełnić wniosek o 500 plus? Im szybciej to zrobicie, tym szybciej dostaniecie pieniądze.

Jak wypełnić wniosek o 500 plus? Im szybciej to zrobicie, tym szybciej dostaniecie pieniądze. Źródło: Pexels/Mohamed Moustapha

500 plus - wniosek będzie można złożyć już od 1 lipca! Wtedy też wejdą w życie zmiany do programu Rodzina 500+ zatwierdzone przez Rząd. Na świadczenia będzie mogło liczyć jeszcze więcej dzieci niż dotychczas. Sprawdź, czy kryteria obejmują również twoje dziecko!

500 plus - wniosek na pierwsze dziecko - zmiany w 2019

500 plus - wniosek trzeba będzie złożyć według nowych zasad. Lada dzień w życie mają wejść zmiany w programie świadczącym pomoc finansową dla rodziców. W tym roku świadczenia przysługiwać będą dużo większej liczbie dzieci. Wnioski będzie można składać już niedługo, ale pieniądze, łącznie z wyrównaniem, wpłyną na konta rodziców dopiero w połowie jesieni. Jednak jeśli rodzic za długo zwlekać będzie z napisaniem wniosku zostanie pozbawiony wyrównania!

Tegoroczne świadczenia programu społecznego Rodzina 500+ przyznawane będą nie tylko, tak jak do tej pory, na drugie dziecko i kolejne, ale również na pierwsze. To największa zmiana w nowelizacji ustawy o programie podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę 16 maja. Program od tego roku będzie obejmował wszystkie dzieci, bez względu na to, czy dziecko jest jedynakiem, czy ma rodzeństwo. Prawo do comiesięcznego dodatku zyskają także dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Szacuje się, że program po zmianach obejmie aż 6,8 miliona polskich dzieci.

Program Rodzina 500+ma na celu realizowanie trzech podstawowych celów: prowadzić do wzrostu liczby urodzeń, ograniczać ubóstwo (głównie wśród dzieci) oraz stanowi inwestycję w rodzinę. Po wejściu w życie nowelizacji zniesiony zostanie również próg dochodów rodziny.

Do jakiego wieku 500 plus? Jakie dokumenty przygotować?

Świadczenie programu 500+ obowiązuje na dzieci do 18. roku życia. Wnioski o udział w pobieraniu świadczenia można składać w formie elektronicznej i papierowej. Wnioski online rodzice wysyłać mogą już od 1 lipca, składanie ich w urzędach lub listownie za pośrednictwem poczty rozpocznie się miesiąc później - 1 sierpnia. Najlepiej deklarację złożyć do 30 września, gdyż w takim przypadku rodzice łącznie z wyrównaniem za poprzednie miesiące otrzymają 1500 zł w październiku lub listopadzie. Harmonogram przedstawia się następująco:

 • wniosek złożony w okresie lipiec-sierpień spowoduje, że wyrównanie zostanie wypłacone najpóźniej do  31 października
 • Jeśli deklaracja zostanie złożona we wrześniu, wyrównanie dotrze do rodziców do 30 listopada

Złożenie wniosku po 30 września spowoduje utratę wyrównania, czyli wypłacenie 1000 zł mniej. Świeżo upieczeni rodzice nie będą musieli się spieszyć. W przypadku nowo narodzonego dziecka mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeśli dotrzymają tego terminu, dostaną wyrównanie za miesiące od narodzin potomka.

Dotychczas żeby dostać świadczenie na pierwsze dziecko trzeba było zebrać odpowiednią dokumentację oraz dołączyć jej kopie do wniosku. Potrzebne były:

 • Zaświadczenie wszystkich członków rodziny o dochodzie
 • zaświadczenia o innych dochodach, takich jak alimenty na rzecz dzieci, świadczenie rodzicielskie, czyli zasiłek macierzyński i kosiniakowe, a także stypendia socjalne dla uczniów i studentów
 • w przypadku rozliczenia w formie zryczałtowanego podatku dochodowego będzie potrzebne oświadczenie o faktycznych dochodach
 • oświadczenie o dochodach gospodarstwa rolnego
 • w przypadku zmiany sytuacji dochodowej, wszelkie dokumenty to potwierdzające
 • zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia np. potwierdzające wiek dziecka oraz orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego

W przypadku alimentów potrzebny był odpis orzeczenia sądowego ustalającego alimenty, umowa nakazująca rodzicowi płacenie alimentów. W sytuacji, gdy rodzic nie miał możliwości ściągnięcia alimentów od drugiego rodzica, należało okazać dokument, który poświadcza nieotrzymywanie alimentów. Taki dokument otrzymać można np. od komornika zaświadczającego bezskuteczną egzekucję alimentów. Do takich obarykadowań doprowadziły nadużycia, do których dochodziło w poprzednich latach. Podczas gdy udokumentowane było samotne rodzicielstwo, w rzeczywistości wiele osób żyło i wychowywało dziecko wspólnie z partnerem lub partnerką.

500 plus - wniosek online - jak wypełnić?

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, w której mieszkamy, listownie, ale też przez Internet. Wniosek taki można złożyć za pomocą portalu Empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Dokładne instrukcje tego w jaki sposób należy postępować przy wypełnianiu deklaracji, znajdują się na stronie portalu Gov.pl. Znajdziemy tam pliki PDF, które dokładnie pokazują jakie informacje powinniśmy zawszeć we wniosku.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Emerytura po mężu. Niepracująca żona może dostać świadczenie
 2. 500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy wniosek? Jest projekt ustawy
 3. YouTuber skazany za pobicie użytkownika wykop.pl. Sąd: To był samosąd
 4. 13 emerytura - wniosek. Jakie dokumenty trzeba złożyć?
 5. Urlop wychowawczy. Podanie, pensja, praca
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu